Muhabbet Kuşu Strese Girer mi? Neden Girer?

Muhabbet kuşları strese girer mi, neden girer? Daha önceki yazılarımızda muhabbet kuşları ile ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca muhabbet kuşlarının strese girip girmediğinden veya neden strese girdiklerinden söz edeceğiz.

Muhabbet Kuşu Strese Girer mi? Neden Girer?

Muhabbet kuşları sosyal varlıklardır. Tek başına oldukları zamanlarda daha çok ev sakinleri ile diyaloğa girmeye çalışırlar ve hareketleri buna yöneliktir. Ancak iki veya daha fazla olduklarında birbirleri ile oynamayı severler. Bazen de kafesin içine konulan aynalar muhabbet kuşlarının kendilerini yalnız hissetmemelerini sağlar. Ancak her koşulda muhabbet kuşları ilgiye ihtiyaç duyarlar. Bu ilginin eksikliği ya da yalnız kalmaları strese girmelerine neden olabilir.

Öte yandan muhabbet kuşlarının kanatlarının ya da kuyruklarının kesilmesi de onları stres altına sokabilir. Muhabbet kuşu, kanadının ya da kuyruğunun kesilmesi durumunda uçamadığından dolayı strese girer. Stres nedeniyle muhabbet kuşu kanatlarıyla sık sık oynar ve hatta kanatlarını kanatabilir. Bu nedenle muhabbet kuşlarının kanatlarını kesmek sıklıkla onlara zarar verir.

Öte yandan strese girmesi sonucunda muhabbet kuşları yemlerini az yer ve hatta asabi olurlar. Bu nedenle muhabbet kuşları ile sık sık konuşulmalı, onları yalnız hissettirmemeli, ev içerisinde rahat hareket etmesi sağlanmalıdır. Evinizin müsait olması durumunda kafesin kapısını açın ve kuşunuzun rahatça uçmasını sağlayın.

kaynak:

  • https://www.thesprucepets.com, A bird that acts out may be feeling anxious, erişim tarihi: 15 Mart 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.