Muhabbet Kuşunun Kanatları Neden Kanar?

Muhabbet kuşunun kanatları neden kanar? Muhabbet kuşunun kanadının kanamasındaki sebep nedir? Daha önceki yazılarımızda muhabbet kuşlarıyla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca muhabbet kuşunun kanadının neden kanadığından söz edeceğiz.

Muhabbet Kuşunun Kanatları Neden Kanar?

Kanatlardaki kanamanın birçok nedeni olabilir. Muhabbet kuşları çok hassas hayvanlar olduğu için çevrelerindeki ufak değişikliklerden dahi etkilenebilirler. Ayrıca fiziki bir darbeye de dayanıksızıdırlar. Muhabbet kuşlarının kanadının neden kanadığıyla ilgili birkaç sebep vardır;

1-) Düşüp Kanadını Kırmış Olabilir

Muhabbet kuşlarının kanatlarının kanamasında önemli nedenlerden biri düşmeye bağlı kanat kırılmalarıdır. Muhabbet kuşu, sert bir zemine düştüğünde kanadı kırılır ve kırık kanaat zamanla vücuda batarak kanama meydana getirir. Kırık kanadı uçlarından tutarak çektiğinizde kanamayı durdurabilirsiniz.

2-) Stres

Evet, kanat kanamalarındaki en önemli nedenlerden biri de strestir. Muhabbet kuşunun kanadını çok keserseniz ve bu kesmeye bağlı olarak uçamazsa kuşunuz strese girecek ve kanatlarını gagasıyla kanatacaktır. Muhabbet kuşu çok hassas varlıklar olduğu için en ufak değişimler bile onu etkiler. Siz eğer kanadını ya da kuyruğunu keser ve uçmasına mani olursanız hayvanı strese sokmuş olursunuz. Kanayan kanadı tutun ve uçlarından çekerek koparın. Ancak yarasının iyileşmesi ve kanadın yerine gelmesi için bir müddet bekleyin. Bu süre zarfında kuşu uçurmayın ve mümkün olduğu müddetçe kafesinde tutun.

Kanayan tüyler genellikle kanattaki iğne tüyleridir (“iğne” tüyü, hala gelişmekte olan genç, yeni bir tüydür). İğne tüyleri geliştikçe tüyün gövdesi kanla dolar. Travma veya viral enfeksiyonlar kılıfta çatlak veya kırıklara neden olabilir ve kanama meydana gelir.

Bunların dışında enfeksiyona bağlı komplikasyonlar baş göstermiş olabilir. Bu durumda bir veteriner hekimin konsültasyonuna başvurmak gerekmektedir. Muhabbet kuşları da bizler gibi birer can sahibi. Onların canını korumak en başta bizim görevimiz.

kaynak:

  • petplace.com, Bleeding Feathers – Is This an Emergency, erişim tarihi: 15 Mart 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting