Özelde ve Devlette İşe Alım Süreci

Her iş sektörünün kendisine has işe alım süreçleri olmasına rağmen işe alımlar genellikle aynı methodlar kullanılarak yapılmaktadır. Özel ve devletler bu konuda farklılık gösterse de belirli bir aşamadan sonra ikisi de aynı noktalarda birleşirler. İle alım sürecini devletten başlayarak anlatalım.

Üniversitenin ilgili bölümlerinden mezun olan öğrenci KPSS sınavına girer ve genelde okuduğu bölümle alakalı bir sınava tabi tutulur. Devlet bazen bazı bölüm öğrencilerin tek meslek değil birden fazla meslek hakkı tanıyor. Örneğin İktisadi İdari Bilimler Fakültesi öğrencileri birden fazla meslek sahibi olabiliyorlar. Sınava giren öğrencilerin sonuçları açıklandığında tercih aşaması olur. Bu tercih önceden açıklanan klavuzu göre yapılır ve en üstten başlanarak liste doldurulur.

Ortaöğretim KPSS sınavları biraz daha farklıdır. P93 türünden tercih yapan adayların lise bölümlerine bakılıyor. Düz Lise, Açık Lise ve Anadolu Lisesi gibi alansız liselere kontenjanlar oldukça düşük. Örneğin 2014 KPSS’de 3’tü. Sadece üç.

Lisans KPSS’sine girip tercih yapanlar adaylar, işe alım sürecinin ilk adımını atmış olurlar. Bundan sonra mülakat aşaması başlar ve adaylar memur olmak için mülakata girerler. Mülakata girip başarılı olan adaylar için devlet memurluğu kadrosunda bir kontenjan daha açılır.

Özelde ise durum biraz daha farklıdır. Lisans bitiren adaylar özel kuruluşlara şahsi olarak teşebbüs ederler. KPSS puanıyla memur olan özeller oldukça azdır. Özelde çalışmak için kuruluşa başvuru yapılır. Kuruluşun özel sınavları olur ya da sadece mülakatı olur ve böylece işe alım süreci başlar.

Özeldeki en büyük sıkıntılardan biri güvencenin olmayışıdır. “Biz sizi ararız” diyen işletme sizi büyük ihtimalle aramaz. Herhangi bir şekilde özel kurumlara güven olmaz.

Aynı zamanda özel kurumların her zaman bir “insan kaynakları” görevlisi olur ve bu görevliler işe girecek adayları belirli bir sıraya koyar ve böylece insan kaynakları bu yoğunluğu kaliteye ve yetkinliğe göre belirler.

Özelin işe alım süreci ve devletin işe alım süreçleri kaba taslak böyledir. Özelde işe alım süreci biraz daha sancılıdır. Devlette ise bu biraz daha rahattır. Ama bir dayınız varsa.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.