Müneccimbaşı Nedir? Kimdir?

Osmanlı Devleti’nde çeşitli kurumlarda görevli olan kişiler çok farklı isimlerle adlandırılmışlardır. Gerek saray görevlileri, gerek sosyal yaşamdaki önemli-önemsiz tüm görevlilere bir “isim” koyulmuştur. Bunlardan biri de müneccimbaşıdır. Nedir? Kime müneccimbaşı denir? İşte kısaca müneccimbaşı.

Müneccimbaşı Nedir?

Osmanlı Devleti’nde yıldız ilmiyle uğraşan ve bu bilimi bilen kişilere müneccimbaşı ismi verilmiştir. Günümüzde astroloji olarak da modern literatürde yerini alan bu bilim, Osmanlı Devleti’nde müneccimbaşı ismi verilen görevliler tarafından icra ediliyordu. Müneccimbaşı, sadece yıldız ilmiyle değil aynı zamanda takvimlerin düzenlenmesi ve tertibinden de sorumluydu. Müneccimbaşı, Osmanlı Devleti’nde Saray’da veya kendi özel malikanelerinde çalışmalarına devam ederdi.

İlginizi Çekebilir:  Şizotipal Kişilik Bozukluğu Nedir?

Özellikle namaz vakitleri, güneşin doğuş ve batış saatleri ile imsak vakitlerinin ayarlanması konusunda uzman kişilerdi. Zira Osmanlı Devleti’nde kullanılan takvim, Hicri Takvim’di ve Hicri Takvim, aya göre ayarlanırdı. 1926 yılında geçiş yaptığımız Miladi Takvim ise güneşi esas alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara