Sterilize Nedir? Sterilize Etmek Ne Demek?

Sterilize etmek nedir? Sterilize ne demek? Sterilize neye denir? Gündelik hayatta sıkça kullanılan kelimelerden biri olmasa da bazı tartışmalarda veya televizyon kanallarındaki tartışma programlarında ya da tıp alanında kullanımına rastlanan kelimeler arasında yer alan sterilize ne anlama geliyor? Sterilize edilmiş, sterilize eldiven vs gibi kavramların kökeni olan bu kelime hakkında detaylı bilgiler bu yazımızda. 

Sterilize Ne Demek? 

Her türlü mikroptan ve zararlı organizmadan ayrılmış olan anlamlarına gelir. 

Sterilize Etmek Ne Demek? 

Bir şeyi mikroplardan veya zararlı organizmalardan ayırmak, 

Sterilize Etmek (Tıp) Ne Demek? 

1. Kısırlaştırmak, arındırmak ve saf hale getirmek anlamında  kullanılmaktadır. Tıpta sıkça kullanılan kelimeler arasında yer almaktadır. 

2. Hadım etmek, verimsiz hale getirmek anlamı da vardır. 

Sterilize ve Hijyenik

İlginizi Çekebilir:  Telkin Nedir? Ne Demek?

Sterilize ve hijyenik kavramları her ne kadar yakın olarak bilinse de temelde farklıdır. Hijyenik olan temiz alanken; sterilize olan hiçbir canlı organizmanın yaşamadığı bir alandır. Hijyenik bir ortamda mikrop veya birtakım organizmalar bulunabilir.

Sterilize Etmek Cümle İçindeki Kullanımı 

Sevgi narsisizmin panzehiridir ya da olabilir. Özgüvenimizi, uygulama alanında sınamaktan güç bela kaçınırken üzerine inşa etmeye çalıştığımız bahanelerin foyasını açığa çıkarmaya gelince, sevgi baş ispiyoncudur. Sevginin elektronik olarak sterilize edilip makyajlanmış, sahte versiyonunun sunduğu şey aslında gerçek sevgi nesnesinin yol açabileceği zararlara karşı özgüveni koruyan bir risk kalkanı oluşturmaktır.

İlginizi Çekebilir:  Prompter Ne Demek?

Azınlığın Zenginliği Hepimizin Çıkarına Mıdır?, Zygmunt Bauman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara