Mutluluğu Başka Yerlerde Aramak

Mutluluğu başka yerlerde aramak gibi çaresiz kurtarıcı beklediğimiz anlar vardır. Mutluluğu çoğu zaman yanlış tasavvur ettiğimizde mutluluğu başka yerlerde ararız. Bu bir çaresizliktir. Kişi için en son vurulacak kapı, en son tercih edilecek yerdir aslında.

Mutluluğu başka kollarda, başka zamanlarda veya başka şeylerle gerçekleştirmeye çalışmak öncekilerin mutluluğu layıkıyla karşılayamadığı içindir. Bu insanı şüphesiz yanıltır. İnsanın sağlıklı düşünmesinin önüne geçer. Bu anlarda insana en yakın olan maddelerdir. İster zararlı olsun ister zararsız tüm maddeler bu anda insanın yardımcısı gibi görünürler. Uyuşturucu bağımlısı ünlülerin yegane sebebi mutluluğu başka yerlerde araması, kurtarıcı olarak da maddelere bulaşmasıdır.

İnsan, mutlu olmanın yolları dener. Tıpkı felsefecilerin mutluluğu araması gibi insanlar da hayatlarının her alanında mutlak bir mutluluğa erişmek isterler. Fakat bu aşamada insan, bazı noktalarda rayından çıkabiliyor. Mutluluğu olmaması gereken yerlerde, kişilerle ve zamanlarda arıyor.

İtiraf edilememişlikler, geç kalınmışlıklar, mutsuz evlilikler de buna dahil. İnsan neden mutluluğu başka yerlerde arar ki? Kaderden farklı bir şey bu: İnsan kaybolmak ister mi? İster, bazen bile bile bu bahtsız yolu seçer insan. Bunun önüne geçecek de kimse yoktur. Zira kendi sonunu kendisi, gözleri bağlı istiyorsa o insana kimse yardım edemez. O zamanda yapılacak en iyi iş, hudutları belirlemek ve daha fazla zarar görmeyi engellemektir. Örneğin insan, en çok bu anlarda kendine zarar vermek istiyor. Zira kaybedeceği hiçbir şeyi kalmamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yabancı dizi izle