Kelimeler

Müzaheret Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Müzaheret nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Müzaheret kelimesinin sözlük anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “müzaheret” kelimesinden söz edeceğiz. 

Müzaheret Nedir? Ne Demek? 

(isim) 

(ﻣﻈﺎﻫﺮﺕ) – (Ar. ẓahr “yardım etmek”ten muẓāheret)

  • Birine arka çıkma, ona destek olma, biri lehine tavır alma, öne çıkma. 

Genelde adli müzaheret kavramındaki “bilinmeyen” kelime olan müzaheret, “destek çıkma” anlamına gelmektedir. Kökeni ve kullanım alanları ise aşağıdaki gibidir. 

Müzaheret Kelimesinin Kökeni? 

– Arapça.

Kelime dilimize Arapçadan geçmiştir. Zuhur kelimesinden türemiştir. Kullanım alanları ve cümle içi kullanımı aşağıdaki gibidir. 

Müzaheret Kelimesinin Kullanım Alanları

Gündelik konuşma dilinde sıklıkla kullanılmayan ve eskiyen kelimeler arasında yer alan ”müzaheret” kelimesi, daha çok eski metinlerde, hukuki alanda veya alıntılarda geçmektedir. 

Müzaheret Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Garp cephesinin silahsızlık, cephanesizlik ve entrikalar içinde bunaldığı bu zamanda Ankara zimamdârânı Karabekir Paşa’dan yardım ve fikri müzâheret istemişlerdir.

Nasıl Hristiyan Olacaktık?, Kazım Karabekir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds