Ekonomi

Nakit Sermaye Artırımı Hisseyi Nasıl Etkiler?

Nakit sermaye artırımında şirketler esas sermayelerine karşılık gelecek olan hisseleri genel kurul kararı sonrasında yeni hisse senedi olarak çıkarmaktadırlar. Daha basit bir deyişle şirket nakdi olarak kasasına yatırım yaparak sermayesini artırma yoluna gitmektedir. Bu durum hisseyi etkileyebilir. Ayrıca nakit sermaye artırımı birçok açıdan teşvik edildiğinden olumlu olarak görülebilir. Kurumlar vergisi kanunu kapsamında verilen beyannamelerde belli oranlarda indirim ve faiz oranlarında indirim hakkı kazanabilecekleri için sermaye artırımının hisseyi olumlu olarak etkilemesi beklenebilir.

Bunların dışında ileri dönük sonuçlarına bakmak gerecektir. Şirket yaptığı sermaye artırımı ile yüksek teknolojiye yatırım yapabilir, yeni iştiraklerde bulunabilir. Bunların hepsi şirkete olan ilgiyi artıracak faktörlerdir. 

  • Finans, bankacılık ve sigorta şirketleri nakit sermaye artımındaki teşvik indiriminden faydalanamaz,
  • Devir, şirket birleşmesi veya bölünmesi ile ortaya çıkan sermaye artışlarında şirketler teşviklerden faydalanamaz,
  • Bilançoda bulunan maddelerin mahsuplaşması ile ortaya çıkan sermaye artışı bahsettiğimiz türde bir artışla beraber hissede bir beklenti değişikliği yaratmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds