Sağlık

Nane Östrojen İçerir mi?

Günlük hayatta sağlığa bambaşka yararları bulunan bitkilerden bir tanesi de Nane olarak bilinmektedir. Nane kilo vermeye yardımcı olmak, yorgunluk, baş ağrısı ve mide bulantısı gibi olumsuz durumların tamamında yardımcı olabilmektedir. Bunun yanında daha da farklı durumlar içinde kullanılan bu bitkinin bazı hormonları içerip içermediği konusu da çokça sorulabiliyor. Özellikle bu hormonların başında gelen “Östrojen” hormonu, detaylı bir cevabı gösterir.  

Östrojen dişi cinsiyet özelliklerinin gelişmesinde önde gelen bir hormondur. Bu hormon günlük hayatta sadece kadınlarda olduğu bilinse de erkeklerde de çok az bir şekilde bulunmaktadır. Özellikle cinsel fonksiyonlarda, adet döngüsünde ve yumurtalıklarda salgılanabilmektedir. Nane’nin içerisinde de bulunabilen bu hormon, aslında bir steroid hormonudur. Stres ve metabolizma işleyişinin her alanında bu hormonlar görülerek büyük bir rol oynamaktadırlar. Yani kısaca nane östrojen hormonu içermektedir diyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds