Mimari

Nazım İmar Planı Ne Demek?

Nazım imar planı uygulama imar planından önceki aşama olarak özetlenebilir. Şehir merkezinden uzak tamamen boş bir alana yıllar sonra şehrin uzadığını düşünelim. Bu ilanın bir imar planı yok ise, bağlı bulunduğu belediye bir harita çizip yerleşim yapamaz. Öncelikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından detaylı bir şekilde nazım imar planı hazırlanır.

Bu planın bir diğer özelliği ise park ve bahçe ya da okul yapılacak yerler gibi detayların işaretlenmiş olmamasıdır. Yalnızca bölgenin sınırları ve nereye hangi tipte yapı yapılabileceğini ifade etmektedir. Sanayi, konut gibi genel bir nazım imar planı ölçekli bir şekilde çıkarılır ve onaylanır. Ardından bu belgelerin hepsi ilgili şehir belediyesine gönderilir. İşte tam da bu noktada bu nazım imar planındaki temel özelliklere bağlı kalmak koşuluyla belediye tarafından detaylı bir harita çıkarılır. Planlar hakkında başka kafanıza takılan teknik bir konu var ise sitemizin arama kutucuğunu kullanabilirsiniz. Sorunuz doğrudan bu konuyu ilgilendiriyor ise aklınıza gelen tüm soruları çekinmeden yoruma bırakabilirsiniz. Sizlere hızlıca cevap vereceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds