Mimari

İmar Yoluna Cephe Ne Demek?

Büyük ihtimalle bu kavramı yeni bir arsa satın almak için araştırma yaptığınız anda duydunuz. İmar yoluna cephe olması kelime anlamı olarak tahmin edilmesi kolay görünse de önemi açısından birkaç detayı daha içeriyor. İmar yoluna cephe demek, ilgili parselin kadastral planda bir yola cephesi olduğunu ifade eder. Bu nizam içerisinde bulunan arsaların değeri bir seviye daha yüksek görülebilmektedir. Temel nokta olarak yanından yol geçtiği ve hareketli olacağı değil, yapı ruhsatı almaya müsait olmasıdır.

Eğer bir parselin hiçbir cephesi yol kenarında değil ise o alana yapı ruhsatı verilmez. Bunun için yol planlaması yapılmış olması ya da yanındaki kaplayan parseller ile imkan bulunuyor ise birleştirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde düzen bozulacak ve yol planları karışacağından dolayı imar yoluna cephe olmayan bir alanda inşaat faaliyetinde bulunmak mümkün olmayacaktır. Bu bölgeye duruma göre yol planı çizilebilir. Bu plan talebi için bağlı bulunduğunuz belediyeye başvurunuz. Parselin hangi köşesinden ne şartlarda yol geçeceğine ise detaylı inceleme yapıldıktan sonra karar verilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds