Deyimler ve Atasözleri

Ne Şam’ın Şekeri Ne Arabın Yüzü Ne Demek?

Ne Şam’ın şekeri ne Arapın yüzü ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”Ne Şam’ın Şekeri Ne Arabın Yüzü” atasözünden söz edeceğiz.

Ne Şam’ın Şekeri Ne Arabın Yüzü Ne Demek?

Kişiye yarar sağlasa dahi uzun vadede kişi için zararlı olacak birliktelik ya da anlaşmaları ifade etmek için kullanılır. Kişi, her ne kadar çıkar sağlasa da bazı durumlarda bu yarar, yerini zarara bırakacaktır. Bu gibi durumlar için genelde bu atasözü kullanılır.

Deyimler ve atasözleri külliyatındaki bir millete yönelik genelleme içeren ”ne Şam’ın şekeri ne Arabın yüzü” atasözü, zamanında Araplar ile iş birliği yapan ya da onlarla aynı menfaat doğrultusunda hareket eden kimselerin daha sonra zarara uğradığı ya da yararını göremediği tecrübesi ile söylenmiştir.

Ömer Asım Aksoy‘a göre atasözünün aslı ”ne Şam’ın şekeri ne Arabın zekeri” şeklindedir ve ”yarar sağlayacak olsa dahi onunla karşılaşmak istemem” anlamına gelir.

”Ne yüzünü göreyim ne yaram tazelensin” sözü de yine bu atasözü ile aynı anlamlara gelmektedir. Atasözünün çıkış kaynağı her ne kadar bilinmese de I. Dünya Savaşı’ndan sonra ortaya çıktığı tahmin edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi