Ne Zaman Batar Diye Düşündürten Markalar

Hayatımızda markaların yeri o kadar doldurulamaz bir hale geldi ki giyimden teknolojiye; bilişimden fast-food’a kadar bazı markalar veya hizmetlerin kendimizce ya da genel kabul görülen düşünceye göre herhangi bir alternatifi yok. Marka konumlandırmaları gereği kendilerinden başka rekabete girecekleri iinci bir marka veya hizmet yok veya oldukça kısıtlı. Bu markalardan bir yazımızda üçüncü dünya markaları başlığı altında bahsetmiştik. Sahiplenme, kullanıcıyı özel hissettirme ve satış sonrası destek gibi unsurlarla sadakati en üst düzeyde tutmayı başaran bu markalara birkaç örnek vermek gerekirse Apple, Google ve McDonald’s, Coca Cola ve Microsoft bu kategorideki markalardır.

İlginizi Çekebilir:  Beyaz Eşya Kullanımında Nelere Dikkat Edilmeli
Apple 

Kuruluşundan beri çizgisini bozmayan ve kullanıcısıyla arasında müthiş bir sadakat barındıran Apple gerek ürünleriyle gerekse satış sonrası hizmetleriyle bu sadakati gerçekten de hak eden ender kurumlardan.

McDonald’s 

Hemen hemen her Alışveriş Merkezinde ya da büyük caddelerde görebileceğimiz McDonald’s, fast-food alanında kendisine rakip tanımayacak derecede müthiş ilerlemeler kat ediyor. Bu ilerleyişin kendilerine göre sonu yok. Neredeyse her apartman altına kurulacak kadar geniş bir kitleye erişim sağlamış durumda. Dünyanın neresine giderseniz gidin McDonald’s zincirlerinden birini görebilirsiniz.

Google

Alternatif arama motorları geliştirilmiş ya da bulunmuş olsa da Google yazısını görmeden internette araştırma yapılması ya da gezinmek rahatsız edici bir hal almış. Küresel anlamda milyarlara erişen kullanıcı sayısı ve aklternatiflerini geride bırakmasıyla Google sarsılmaz bir imaj ve yıkılmaz bir güven sahibi.

İlginizi Çekebilir:  Brain Test ''Bu Karanlık Koridorlardan Hayırlısıyla Bir Çıkabilselerdi'' Cevabı Ne?
Coca Cola

Ülkemizde ve dünya çapında aleyhinde onlarca protesto ve gösteri yapılmasına rağmen hala kendinden emin adımlarla ilerleyen ve büyümesini devam ettiren Coca Cola’nın bir gün batacağı gerçek anlamda hayal edilemeyen bir durum haline gelmiş. Ağza giren her sıvı bizim doğrudan rakibimizdir diyen bir markanın batması gibi bir ihtimali söz konusu olduğunda büyüklüğü ve alternatifinin yerini nasıl dolduracağı akıllara geliyor.

İlginizi Çekebilir:  Kişisel Temizliğe Neden Özen Göstermeliyiz?
Microsoft

Yaygın işletim sistemi ve kullanıcı sayısı ile dünya üzerindeki hemen hemen her bilgisayarın kullandığı Microsoft, şimdilik tahtını herhangi bir marka veya işetim sistemine bırakacak gibi durmuyor.

 

Yukarıda bahsettiğim markalardan ülkemizde en az üçünü en az bir kez kullanan birileri muhakkak vardır. Apple herkesin elinde, Microsoft işletim sistemi herkesin evinde, Coca Cola neredeyse her markette. Köylere kadar inen bu global markaların bir gün batacağı da muhakkaktır. Markaların da insanlar gibi belirli bir ömürleri vardır. Uzun soluklu olacakları ve daha uzun yıllar hayatımızda yer edinecekleri şimdilik bir gerçek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi