Ofsayt Taktiği Nedir?

Ülkemizde özellikle kadın futbolseverlerin anlamakta zorluk çektikleri ”ofsayt” kavramının belirli bir taktikle uygulandığı futbol maçları ve müsabakalar vardır. Futbol müsabakalarında uygulanan bu taktiğe ”ofsayt taktiği” veya ”ofsayt tuzağı” da denilmektedir. Peki ofsayt taktiği veya ofsayt tuzağı nedir? Daha çok menajerlik oyunlarında (Online Soccer Manager gibi) gördüğümüz bu alternatif defans kurgusunun ne olduğundan kısaca bahsetmek gerekirse,

Ofsayt taktiği, defans oyuncularının top rakipteyken organize bir şekilde ileriye doğru hareket ederek, rakip hücum hattını uyutması demektir. Bir kontra-atakta olduğu gibi duran top organizasyonlarında da olabilir. Öncelik, defans oyuncularının organize olmalarıdır. Zira ofsayt taktiği bir oyuncunun geç kalması sonucu suya düşebilir. Mesela 1996 Olimpiyat Oyunları Altın Madalya Maçında Arjantin ile Nijerya karşı karşıya gelmiş, maçın 2-2 devam ettiği sırada Arjantin savunması Nijerya’nın duran top kullanacağı bir pozisyonda tarihi bir hataya imza atarak hep beraber ileri hareket etmişler fakat defansın 5 numaralı oyuncusu Almeyda’nın geç kalmasıyla pozisyon golle sonuçlanmış, Nijerya maçı 3-2 kazanmıştır.

İlginizi Çekebilir:  Göztepe'de son dakika transfer gelişmesi

Ofsayt taktiğinin Nijerya-Arjantin maçında olduğu gibi elde patlamadığı örnekler de vardır fakat yukarıda da bahsettiğimiz gibi defans oyuncularının en uçtaki rakip oyuncunun ilerisinde olması gerekir ki ofsayt gerçekleşmiş olsun. Mesela Internazionale-Siena maçında Siena’lı futbolcuların Inter’li oyuncuları ofsayt tuzağına çektikleri şu pozisyon başarılı bir uygulamadır.

İlginizi Çekebilir:  Voleybolda Orta Oyuncu Nedir? Nerede Oynar? Görevleri Nelerdir?

Fakat günümüzde bu taktiği başarıyla uygulayan bir futbol takımı gösteremeyiz. İyi bir santrofor bu tazağı kolay bir şekilde atlatır. Önemli olan tüm defans oyucularının sistemli bir şekilde bu tazağı gerçekleştirmesi. Mesela Yılmaz Vural’ın başında olduğu bir dönemin Vestel Manisaspor’u o dönemki Fenerbahçe’den 4 gol yemişti. Çünkü Yılmaz Vural oyuncularına her uzun topta ileri çıkmasını istemiş bu da Fenerbahçe oyuncularının işine gelmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri