Müzik

Neşet Ertaş Demek

Neşet Ertaş, bozkırın tezenesi, bağlamanın üstadı şiir gibi bir adam. Allah rahmet eylesin aramızdan ayrılalı çok olmadı. Böylesine büyük bir üstadı hayattayken dinlemek bu yazıyı okuyan çoğu kişiye nasip olmuş bir duygudur. Benim de bu yazıyı yazmamın amacı Neşet Ertaş’ın ne demek olduğudur.

Neşet Ertaş dinleyicileri arabesk dinler gibi kendilerinden geçmezler acılarından, dertlerinden veya kederlerinden. Hani dinlersiniz Neşet Ertaş’ı ama öyle kederden ölecek seviyeye gelmezsiniz. Tatlı bir kederliliktir bu. Diğer arabesk şarkıları gibi insanı isyana salı vermez. Dinledikçe dinleyesiniz gelir. Ah Yalan Dünya’yı dinlersiniz ve dersiniz evet, yalan dünya rengine kandık, fakat rengine kanmak, yaşanmamışlıklara pişmanlık duymak, yaşananları bir anda hatırlamak olur bazen ama ‘keşke’ deyip keşke şöyle yapsaydım ya da şöyle yapmasaydım deyip dizlerinizi dövmezsiniz kısaca.

Aynı zamanda Neşet Ertaş bir gönül adamıdır. Anadolu’nun gönlünü taşır bağrında. Baktınız mı Neşet Ertaş’ın yüzüne, onda Anadolu insanını görürsünüz kesinlikle. Şivesi, yorumlaması tam bir bozkır kültürü ile yoğrulan, tipik Anadolu’dur. Türkülerinde buram buram Anadolu kokusunu alırsınız ve sebepsiz yere bozkırı özlersiniz; çıplak, sadece toprak bozkırı… Yalnız demez mesela üstat ‘yalınız’ der; ah derken öyle yapmacık söyleyişle söylemez mesela, öyle derinden öylesine içten söyler ki harbiden siz de bir ‘ah’ dersiniz sebepsiz yere.

Zanaatçı değil, tüm kimliği ile bir sanatçıdır üstelik Neşet Ertaş. Mesela bir konserinde, gelen kişilerden para alınacağını duyunca ‘ben öğrencilerin sigara parasını almam’ diyecek kadar ince yürekli bir adamdır. Ya da bir keresinde yine bir konserinde ceketini çıkarmak için konser alanındaki insanlardan izin isteyecek kadar da saygılı ve naif bir insan, bir sanatçı ve üstattı.

Kısacası Neşet Ertaş, neşe demekti, dert demekti, aşk demekti. Neşenin en güzel hali, derdin en sevimli biçimi, aşkın en tatlı biçimiydi. Severken de ayrılırken de özlerken de Neşet Ertaş dinlenirdi. Ağlatmaz duygulandırır; havalara uçurmaz, tebessüm ettirirdi. Tekrar Allah rahmet eylesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.