Biyografi

Nilgün Marmara Kimdir? Nilgün Marmara Kitapları

Nilgün Marmara kimdir, nereli ve kaç yaşında öldü, Nilgün Marmara kitapları. Daha önceki yazılarımızda Türk edebiyatının önde gelen isimlerini burada sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise kısaca ”Nilgün Marmara’dan söz edeceğiz.

Nilgün Marmara Kimdir?

  • Türk şair

12 Şubat 1958 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Nilgün Marmara, ortaokul ve liseyi Kadıköy Maarif Koleji’nde ve Anadolu Lisesi’nde bitirmiş ve ardından lisans eğitimi için Boğaziçi Üniversitesi’nin İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne kaydoldu ve buradan 1985 yılında mezun oldu.

Mezun olduktan sonra Marmaris’te bir tatil köyünde çalışmaya başlayan Nilgün Marmara, daha sonra Mısır Konsolosluğunda memur olarak çalışmaya başlamış ancak iş hayatı uzun sürmemiştir.

1982 yılında öğrenciyken arkadaş ortamında tanıştığı Kağan Önal ile evlenen Nilgün Marmara, eşinin işi dolayısıyla 16 ay Libya’da yaşamıştır.

Sylvia Plath üzerine incelemeler yapan Nilgün Marmara, Plath’ın bireyin yalnızlık ve varoluş sorununa dair bakış açısı genç şairi derinden etkiledi. Nilgün Marmara yazmış olduğu şiirlerde daha çok 1. tekil kişinin hayalle gerçek arasında gidip gelen, hassas izlenimlerini kullandı.

Birçok dergide şiirleri yayınlanan Nilgün Marmara, Küçük İskender, Lale Müldür, Orhan Alkaya, Cezmi Ersöz, Ece Ayhan, Gülseli İnal, Onur Göknil ve Serdar Aydın gibi şairleri derinden etkilemiştir.

Nilgün Marmara, Ece Ayhan ve Haydar Ergülen (soldan sağa)

Nilgün Marmara’nın Sylvia Plath’a olan sevgisi kaderinin Plath gibi bitmesine neden olmuş ve Marmara, 13 Ekim 1987 tarihinde daha 29 yaşında iken ”yaşama karşı ölüm” notuyla intihar etmiştir. Nilgün Marmara’nın eserleri arasında yer alan Kırmızı Kahverengi Defter ismiyle yayınlanan günlüğünde ”hayatından neresinden dönülse kardır” ifadesi yer almaktadır.

Yine Kırmızı Kahverengi Defter isimli kitabında Nilgün Marmara şu ifadeleri kullanmıştır;

“Biliyorum, bir gün dayanamayacak küçük kalbim. Arkamı dönüp güvendiğim ve inandığım her şeye veda edeceğim.”

Nilgün Marmara

Nilgün Marmara’nın mezarı Karacaahmet Mezarlığında metfundur. Nilgün Marmara’nın kitapları aşağıdadır.

Üzgünüm aşağıladınız demekten, hüznümü silebilecek birkaç sözcüğü nasıl da esirgediniz diye sormaktan, bu bilinçli ya da bilinçsiz seçiminizin suskunluğu hızlandırıcı ve bütünleyiciliğinin bana umulmaz rahatsızlıklar verdiğini yadsımamaktan üzgünüm!

Metinler, Nilgün Marmara Sayfa 19

Nilgün Marmara Kitapları

  • Daktiloya Çekilmiş Şiirler (1977-1978)
  • Kırmızı Kahverengi Defter
  • Sylvia Plath’ın Şairliğinin İntiharı Bağlamında Analizi
  • Metinler
  • Kağıtlar
  • Defterler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds