Nilhan Osmanoğlu’ndan İsmet İnönü’ye ‘Hırsızlık’ Suçlaması: Mücevherlerimizi Çaldı

Sultan II. Abdülhamit’in torunlarından olan Nilhan Osmanoğlu’nun İsmet İnönü hakkında söylediği sözler tartışma yarattı. Nilhan Osmanoğlu, İsmet İnönü’nün hırsız olduğu iddiasında bulundu. 

Şaziye Sultan’ın Fransa’daki sürgün yıllarında karşılaştığı çeşitli zorluklardan söz eden Nilhan Osmanoğlu, İsmet İnönü’nün Şaziye Sultan’ın mücevherlerini çaldığını iddia etti. Nilhan Osmanoğlu’nun sözleri özellikle sosyal medyada geniş yankı buldu. 

Nilhan Osmanoğlu’nun anlattıklarına göre Şaziye Sultan, Fransa’da sürgünde iken ekmek parası dahi alamayacak duruma gelmiş ancak Sultan II. Abdülhamit’in zor günler için sakladığı Hindistan cevizinin içindeki mücevherlerle hayatını idame ettirebilmişti. 

Fransa’da resmî ziyaretlerde bulunan İsmet İnönü, sürgünde bulunan Şaziye Sultan’ı da yerinde ziyaret etmiş ve Şaziye Sultan’ın Türkiye’ye gelmek istemesi üzerine “bunun bir bedeli var” açıklamasında bulunmuş. Şaziye Sultan da II. Abdülhamit’in kızları ve torunları için sakladığı mücevherleri vermiş. 

Daha sonra İsmet İnönü’den bir cevap alamayan Şaziye Sultan, bir süre sonra Türk gazetelerinde İsmet İnönü’nün eşinin boynunda kendisinin verdiği mücevherlerden birisini görmüş. 

Nilhan Osmanoğlu’nun Şaziye Sultan’ın hatırası olarak anlattığı bu olay, geçmişte gerçekten yaşanıp yaşanmadığı bilinmiyor ancak söz konusu olay sosyal medyada günün en çok konuşulan konu başlıkları arasında yer aldı. İşte o video:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: