Andımız Önergesine AKP ve HDP Red Verdi, MHP Çekimser Kaldı

Andımız’ın okullarda okutulmasına getirilen yasağa karşı İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk Danıştay’da dava açtı ve okullarda okutulmasına karar verildi. Bu davanın üzerinden uzun bir zaman geçti ama okullarda andımız hala okunmuyor. İYİ Parti de konuyla ilgili araştırma önergesi verdi.  Bu önerge, AKP ve HDP’nin RED, MHP’nin de çekimser oy vermesiyle reddedildi.

Andımız’ın okullarda toplu bir şekilde okutulmasına getirilen yasağa karşı İyi Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, Danıştay’a dava açmış ve Andımız’ın yeniden okullarda okutulmasına karar verilmişti. Ancak bu davanın üzerinden uzun bir zaman geçmesine rağmen Andımız okullarda okunmadı. Bu durum üzerine İyi Parti, Meclis’e önerge verdi. Önergeye Adalet ve Kalkınma Partisi ile HDP red kararı verirken Milliyetçi Hareket Partisi ise çekimser oy verdi. Önerge reddedildi. 

İlginizi Çekebilir:  Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Ağırakça’dan Öğretim Görevlisi Emre Özyetiş’e: Okulumda Kız Gibi Hoca İstemiyorum

Konuyla ilgili olarak İYİ Parti, Türkiye Büyük Millet Meclisi Grup Başkan Vekili Lütfü Türkkan ise İyi Peri’nin TBMM hesabından “Andımız’ın okullarda tekrar okutulmasına dair Danıştay kararının uygulanmaması konusunda verdiğimiz araştırma önergesi; Ak Parti ve Hdp’nin RED, Mhp’nin ÇEKİMSER oyları ile reddedilmiştir.” tweetini retweetledi. 

İlginizi Çekebilir:  Levent Üzümcü Mazbata Kararını 'Öpüşerek' Kutladı

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ise “Öğrenci andının okullarda okutulması önergesi Ak Parti ve HDP birlikteliği sonucunda karşı oylarıyla REDDEDİLDİ. MHP çekimser kaldı.İşte Delili…” diyerek videoyu paylaştı.

İyi Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin kabul ettiği önergede en çok Milliyetçi Hareket Partisi’nin çekimser oy kullanması tepki çekti. Hatırlanacağı üzere Devlet Bahçeli, Cumhur İttifakı’ndan önce konuyla ilgili olarak: “Ne Mutlu Türküm diyene yazdırmazsam namussuzum, çocuklarımıza andı tekrar öğretmezsem namussuzum, AKP’den yüce divanda hesap sormazsam namussuzum.” demişti. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi