Numan Kurtulmuş’un IŞİD’in Yayınladığı Video Hakkındaki Konuşmasına İthafen

Geçtiğimiz haftalarda cereyan eden insanlık dışı hadise özellikle sosyal medya üzerinden birçok yorum eleştiri ve yalanlamalarla dolu paylaşımlara konu oldu.
Doğru veya yanlış bir olay olduğu ise henüz netlik kazanamadı. 27 Aralık 2016 tarihli Numan Kurtulmuş’un açıklamaları ise tamamiyle muallakta. “Türk Silahlı Kuvvetlerinden olayla ilgili herhangi bir teyit olmadı” diyen Numan Kurtulmuş aynı zamanda “Olayın doğru olup olmadığını bilmiyoruz” ifadelerini kullanıyor. Konuşmasının devamında sayın Kurtulmuş “Bazı arkadaşlar da ayaklarını denk alsınlar” açıklamasında bulunuyor.
Konuşmaya hakim olan hava görüntülerin gerçek olduğu yönünde fakat bir yönden de teşhir edilmesine ön ayak olanlara ise açık bir tehdit söz konusu. Tehditinin odak noktasında bulunan güruh ise halkı korkuya sevk etmek ve propaganda yapmakla itham olunuyorlar.
Peki, bir devlet olarak olayın üzerinden nerdeyse iki hafta geçmesine rağmen açılan soruşturmalarda herhangi bir sonucun çıkmaması ve mağdur olan, kimliği henüz açıklanmadığı için tedirgin olan ailelerin bekletilmesi mi ahlaken doğru yoksa görüntüler hakkında yorum yapan ve görüntüleri haklı olarak eleştiren ve de haliyle videoyu izleten, izlettiren insanların tutumları mı ahlaken doğru ?

“Yalan yanlış bilgilerle halkı korkuya sevk eden bazı arkadaşlar” kelimesinin itibarlı olabilmesi için öncelikle görüntülerin yanlış olduğunun, gerçek olmadığının kanıtlanması gerekir. Kaldı ki teyit edilmemiş bir bilginin yalan yanlış, uyduruk olduğu da doğal olarak bilinemezdi.
Devlet ve millet olarak çok zor zamanlardan geçtiğimiz bu süreçte yapılacak olan her işin, söylenecek her sözün olduğundan bin katı fazla tepkiyle ve duyarlıkta karşılanacağını evvela bilmemiz gerek. Kelimeleri cımbızla çekmeli hatta vurguya dahi dikkat etmeliyiz.

Yapılacak herhangi bir konuşma öncesi ölçülüp tartılmayan her sözün nelere gebe olabileceğini bilmeyen kitleler toplumlarda çözülemeyecek bir kördüğüm inşasının çoğunlukla bilinçsiz mimarı olurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi