Biyografi

Nuri Sağlam Kimdir? Aslen Nereli? Kaç Yaşında? Kitapları?

Nuri Sağlam kimdir, nereli ve kaç yaşında, kitapları neler, çalışmaları hangi alanda? Bu yazımızda kısaca Nuri Sağlam’dan söz edeceğiz.

Nuri Sağlam Kimdir?

  • Yazar
  • Akademisyen

Edebiyat araştırmacısı olarak tanınan Nuri Sağlam, 1964 yılında Giresun’da doğdu. İlköğrenimini Keşap Sancaklıtepe Köyü İlkokulu’nda tamamladıktan sonra ortaöğrenimini Giresun İmam Hatip Lisesi’nde sürdürdü. 1983 yılında Marmara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’ne başladı ancak 1985 yılında bu fakülteden ayrıldı. Daha sonra 1990 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Mezuniyetinin ardından aynı bölümün Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak göreve başladı. Akademik kariyerinde yüksek lisans ve doktora derecelerini tamamladı. Yüksek lisans tezi “Basiretçi Ali Beyin Şehir Mektupları” adını taşıdı. Doktora tezi ise “Ruşen Eşref Ünaydın: Hayatı ve Eserleri” başlığını taşıdı. İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalı’nda doçent doktor öğretim üyesi olarak çalışmalarını sürdürdü.

Akademik kariyeri boyunca 1996 yılından itibaren İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Dergisi ve İlmi Araştırmalar dergisinde makaleler yayımladı. Aynı zamanda alanıyla ilgili birçok bilimsel toplantıda bildiriler sunarak akademik çalışmalarına katkı sağladı. Zeynep Gülsüm Sağlam ile evlidir.

kaynakça:

  • biyografya.com, Nuri Sağlam, erişim tarihi: 3 Eylül 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi