Oğuz Haksever Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında?

Oğuz Haksever kimdir, nereli ve kaç yaşında? Daha önceki yazılarımızda çeşitli meslek gruplarından yüzlerce kişinin hayat hikayesini burada sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise kısaca Oğuz Haksever’den söz edeceğiz.

Oğuz Haksever Kimdir?

— Türk haber spikeri
Sunucu
Muhabir
Editör
— Televizyon Yapımcısı

20 Mart 1957 tarihinde Gaziantep’te dünyaya gelen Oğuz Haksever, 1974 yılında Ankara Çankaya Lisesi’nden mezun oldu. 1974 ile 1979 yılları arasında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, şu anki adıyla Gazi Üniversitesi, İşletme Fakültesi’nde okuyan Haksever, bu bölümden mezun olduktan sonra İngilizce eğitim almak için Teksas A&M Üniversite’nin İngiliz Dili Enstitüsü’ne yazıldı.

Bir süre burada İngilizce eğitimi alan Oğuz Haksever, Türkiye’ye dönüş yaptıktan sonra açılan sınavları kazandı ve TRT Haber Dairesi’nde muhabirliğe başladı. Ardından Show TV, Kanal 6 ve ATV Haber Merkezleri’nde çeşitli görevlerde bulunan Oğuz Haksever, İstanbul Ticaret Üniversitesi Televizyon Haberciliği ve Küreselleşmede Televizyon Haberciliği üzerine dersler vermektedir.

Gezi Parkı Olaylarında Oğuz Haksever

11 Haziran 2013 tarihinde NTV ekranlarında yayınlanan bir programda Gezi Parkı Eylemlerini savunan Fatmagül Berktay isimli bir konuğun sözünü kesen ve sesini yükselterek ayağa kalkan Oğuz Haksever’in, Gezi Parkı Eylemlerine destek veren protestocular tarafından NTV binası önünde eylem yapılarak istifası istendi.

Yassıada Gafı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yassıada hakkında “Yaslı Ada” benzetmesi yapması üzerine mikrofonu açık unutan Oğuz Haksever, “ne yaşlı adası be canına okumuşsun” diyerek büyük bir gafa imza atmıştır.

Özel Hayatı

Babasının adı Sabri; annesinin adı Asiye olan Oğuz Haksever anne tarafından Rize Ardeşen’; baba tarafından da Gazianteplidir. Yıldız ve Cengiz isminde kardeşleri olan Haksever, evli ve bir çocuk babasıdır.

Aldığı Ödüller

— Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Gazetecilik Başarı Ödül yarışmalarında 2 özel ödül, 1 mansiyon ödülü ve 1 En İyi Televizyon Programı dalında 1 Gazetecilik Başarı Ödülü

— Çağdaş Gazeteciler Cemiyeti tarafından Mahmut Tali Öngören Televizyon Programı Ödülü (2004)

— Türk Dil Kurumu’nun ve Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun oluşturduğu jüriler tarafından “Türkçeyi En İyi Kullanan Yayıncı” olarak seçildi (2003 ve 2009 yıllarında)

— İstanbul Sosyal Bilimler Lisesi’nin 10. Kristal Lale ödüllerinde Basın-Medya dalında ödül (2015)

— Anadolu Yayıncılar Derneği tarafından “Yılın Haber Spikeri” seçildi. (2016)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.