Omurgasızlık Nedir? Omurgasız Kime Denir?

Özellikle siyasetle yakından ilgilenen insanların yakından bildiği “omurgasız” tabiri, yine her zaman olduğu gibi bugünlerde de sıkça kullanılan ve konuşulan kelimeler arasında yer alıyor. Peki omurgasızlık nedir? Omurgasız kime denir? Kime, hangi sebeplerden dolayı omurgasız denilmektedir?

Omurgasızlık Ne Demek?

Omurgasızlık, en basit tabirle bir dediği diğerini tutmayan insanlar için kullanılan bir kelimedir. Omurgasız denilmesinin en önemli nedeni ise belirli bir dayanağının olmamasıdır. Çeşitli durumlarda veya bazı olaylarda tarafını sıkça değiştiren ve söylemleri ile ters köşe yapan insanlara omurgasız denmektedir.

İlginizi Çekebilir:  İzmir Marşı Neden Yasak? Neden “Siyasi” Kabul Ediliyor?

Özellikle siyasi alanda örneklerine sıkça rastlanan omurgasız söylemi, çeşitli ittifak veya görüşlerde tarafını değiştiren ve esasen tarafı belli olmayan kişilere denir.

Örneğin gündeme ilişkin kir konuda gazetecilere çeşitli beyanlarda bulunan bir siyasi parti liderinin ilerleyen günlerde yaptığı açıklamalarına ters bir açıklama daha yapması “omurgasızlık” olarak değerlendirilir.

İlginizi Çekebilir:  Ahmet Kaya: Terörist

Siyasette, özellikle siyasi parti liderlerinin bazı konularda omurgasız davrandığı ve söylemlerinin birbirini tutmadığını görmek, olağan.

Omurgasızlık, yine başka bir ifadeyle, insanların savundukları görüş, fikir ve düşüncelerini çok çabuk değiştirmesi, zamana göre fikir ve düşüncelerinde değişiklikler olması olarak da tanımlanabilir.

Omurgasızlık, bir anlamda hakaret olarak değerlendirilen bir kelimedir. Karşıdaki insanın düşüncelerinin çok çabuk değiştiğini, belirli bir düşünce veya ideolojinin savunucusu olmadığını, zamana göre değişimler yaşadığını ve değerlerine sahip çıkmadığını ifade eden bir söz olan omurgasızlık, bazen hakaret olarak da tanımlanabilir.

İlginizi Çekebilir:  Ne AKP İslamcıların Ne de CHP Atatürkçülerin Partisidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara