Gezip Dolaşmayı Kutsallaştıran Yeni Nesil

Gezip dolaşmak, başka ülkeleri ziyaret etmek, sırf yurtdışına çıkma parası bulup buluşturmak için birkaç ay çalışmak ya da gezdiği yerleri gezmek öyle zannediyorum ki modern zamanın hiç şahit olmadığı biçimde büyük bir artış gösterdi. Ülkemizde özellikle genç nesilin yurtdışına kendilerini atma, birkaç günlüğüne de olsa yurtdışına çıkma istekleri hat safhada. Bu yeni nesile kimileri “gezip tozmayı kutsallaştıran yeni nesil” diyor.

Gezip dolaşmaları, gezip tozmaları kime ne zarar vermiş? Ya da gezip dolaşmaları bir suç mu? Elbette ki bu bir suç değil fakat bu yeni neslin en önemli sorunu gezmemeyi bir suçmuş gibi lanse etmeleridir. “Ne yapalım evlerimizde oturup, 81 ilden başka yerler görmeyelim mi?” ve benzeri alternatif yanıtlarla kendilerini bir noktada haklı çıkartan bu yeni nesil, gezip dolaşmamayı başkalarının bir suç delili olarak kullanması, kendilerinin amaçlarını meşru olmaktan uzaklaştırıyor, amaçlarını sorgulatıyor. Amaç gezip dolaşmak mı? Yoksa Instagram’a malzeme çıkarmak mı?

İlginizi Çekebilir:  Acil Servis Karmaşası

Tek başına bir argüman olarak kullanabileceğimiz bir delille karşınızdayım. Gezip dolaşmaya uluhiyet yükleyen bu neslin gezip tozdukları yerleri fotoğraflama imkanları olmasaydı yine de gezebilirler miydi? Ya da Instagram gibi yerlerde teşhirini yapamayacak olsalar yine de gezmeye devam ederler miydi? Tabi bu, biraz vicdan eleştirisi. Tamamen bu sebepten yapıyorlar demek haksızlık olacaktır. Ama siz hiç gezip dolaştığı yerleri paylaşmayan bir “maceraperest ya da gezici ruhlu insan”a rastladınız mı? Ben şahsen rastlamadım. Büyük ihtimalle siz de bunun örneğini verirken biraz zorlanacaksınız. Küçük örneklemler genel kaideyi çürütmezler.

İlginizi Çekebilir:  Çocukları Sevmekten Çekinir Olduk!

Instagram’a girdiğiniz vakit “keşfet” bölümünde muhakkak bu arkadaşlara rastladığınız oluyordur. İşin ilginç yanı bu arkadaşlardan bin belki onbinlerce var. Yaptıkları iş, Canon ya da Nikon marka fotoğraf makinaları ya da ultra lüks cep telefonları ile “Bugün Buradayız” Check-In’i yapmak.

Tabi kendilerine bir noktadan sonra hayran kalanlar var. “Abi adam on ülke gezdi, biz hala kös kös oturuyoruz”, “Bi şunun gibi olamadık” diye hayıflanan, kendisini yiyen tonlarca insan var. Yanıp tutuşan bu insanların “Bugün de Buradayızcı” tayfaya katılmaları ile silsile çığ gibi büyüyor. Ve karşımıza bu gibi bir manzara çıkıyor: Gezip tozmayı kutsallaştıran yeni nesil.

İlginizi Çekebilir:  Sıla’nın Posta Gazetesi Şiirlerinden Hallice Şiir Kitabı: Anlatsam Geçer mi?

Özellikle Facebook grupları bu isteğini yerine getirmek için öneri ya da plan için uygun şartları sunuyor. Interrail gibi Facebook grupları, sadece bu amaç uğrunda toplanan insan gruplarını barındırıyor. Üstelik benim şu ana kadar gördüğüm en etkin Facebook gruplarından bir tanesi.

Sözün özü değinmemiz gereken asıl nokta, bu yeni neslin gezip dolaşmaları, günlerini gün edip bu dünyayı dolu dolu geçirmeleri değil sorun buna uluhiyet yüklemeleri. Bana öyle geliyor; sanki bir yerden emir almışlar da o emiri yerine getirmeye azimle devam ediyorlar gibi.

Hayrola

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara