Gündelik Hayat

Oroferon Kabızlık Yapar mı?

Birçok kişide görünen demir eksiliği için kullanılan bir ilaç olan “oroferon” kullanan herkeste aynı yan etkilere sebep olmayabiliyor. Peki oroferon kabızlık yapar mı? Şişkinliğe sebep olur mu?

Oroferon, demir eksikliği anemisi tedavisinde kullanılan bir demir takviyesidir. Demir takviyeleri genellikle mide rahatsızlığı, kabızlık, veya ishal gibi sindirim sistemi yan etkilere neden olabilir. Oroferon’un içeriğindeki demir tuzları, bazı kişilerde kabızlık yapabilir. Demirin bağırsaklardan emilimi sınırlı olabilir ve bu da demir takviyelerinin bazı kişilerde sindirim sistemi problemlerine yol açmasına neden olabilir. Kabızlık, demir takviyelerinin yaygın bir yan etkisidir.

İlacın yaygın yan etkileri arasında; Kabızlık, ishal, karında şişkinlik, karın ağrısı dışkı renginde değişiklik ve bulantı gibi yan etkiler görülmektedir. Bu ilacı kullanıp deneyimleyen birçok kişide kabızlığa neden olduğu görünmektedir. Bu durumu en aza indirmek için bol su tüketimi önerilmektedir.

Eğer birçok ilaca karşı kabızlık şikâyetiniz varsa ya da kabızlığınız uzun süre deva ediyorsa bir sağlık personeline danışmalı ve ilacın yan etkilerine dikkat etmeniz önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds