Gündelik HayatSağlık

Lens Varken Rimel/Maskara Sürülür mü?

Gözlük kullanmak istemeyen birçok kişinin tercihi olan ve kullanırken oldukça dikkatli olunması gereken bir ürün olan “lens” gözümüzde iken rimel sürülür mü? Rimel, gözümüzdeki lense değerse ne olur? Batmaya neden olur mu?

Lens, gözlük kullananların bir alternatifi olarak son zamanlarda oldukça fazla kullanılmaya başlanmıştır. Lensleri kullanırken çok dikkatli davranılmalı ve herhangi bir göz enfeksiyonuna karşı temiz bir elle dokunulmalıdır. Muhafaza ettiğimiz kutuların temizliğine de dikkat ederek düzenli aralıklarla temizlemeli ve içine herhangi bir şey bulaştığında suyu yenilemelisiniz. Lensleri gözde uzun süre durdurmamalı ve uyumamaya dikkat etmelisiniz. Eğer lensle uyursanız bu gözünüzde kuruluğa sebep olur ve lensin göze yapışmasına neden olabilir. Ama bu genellikle korkulan bir durum değildir, belli bir süre gözünüzde durdurarak ve yapay göz yaşı/damlası kullanarak kolaylıkla gözünüzden çıkarabilirsiniz.
Peki makyaj yaparken lensimizin gözümüzde olmasının bir sakıncası var mı? Örneğin rimel sürerken gözümüzdeki lensi çıkarmamız mı gerekir?
Lenslerimiz gözümüzde iken herhangi bir toz ya da ufak parçalara karşı gözümüz daha hassas olur. Rimel ya da maskara sürerken lenslere değdirmek ya da parçacıklarının gözün içine kaçması, lensin çizilmesine sebep olduğu gibi gözümüzde de batmaya sebep olabilir. Gözlerde kızarıklığa sebep olabilir ve kaşıntı yapabilir.
Peki bu durumu en aza indirmek için ne yapmalı? Lensleri taktıktan sonra eğer rimel ya da maskara sürecekseniz daha dikkatli olmalı, gözle temastan kaçınılmalıdır. Herhangi bir parçanın içine girmemesine dikkat edilmeli ya da lensleri makyajdan sonra takmayı deneyebilirsiniz. bunun yanı sıra kullanıldığınız rimel/maskaranın kalitesine de dikkat etmeniz gerekir.
Eğer gözlerinizde şişme ya da alerjik bir durum meydana gelirse en yakın sağlık personeline başvurmanız önerilir. Sağlıklı Günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds