Öz Saygı Nedir?

Kişinin kendine olan saygısı veya kişinin kendine olan değerine öz saygı adı verilir. Öz saygı veya self-respect ya da kendine saygı olarak da çeşitli isimlendirilmesi bulunan öz saygı, çoğu zaman özgüven ile karıştırılsa da ikisi esasen başka şeylerdir. 

Bu yazımızda kısaca öz saygı nedir, ne demek, öz saygının tanımı, öz saygı ile özgüven arasındaki farklardan ve öz saygı ile diğer kavramlar arasındaki benzer ve farklı yönleri ele alacağız. 

İlginizi Çekebilir:  Plaza Çalışanı Olmak

Öz Saygı Nedir? 

Kişinin kendi içinde geliştirdiği ve kendine duyduğu saygıyı ifade eden öz saygı kavramı, dış etkenlerden bağımsız olarak kişinin kendisi ile ilgilidir. 

Öz saygı olgusunun oluşumunda önemli olan faktör, kişinin kendi içinde biriktirdiği duygulardır. Kişi, kendisini çeşitli olumsuzluklar karşısında dayanaklı hale getirir. 

İlginizi Çekebilir:  Sevdiğiniz Kişinin Nefret Ettiğiniz Kişiye Dönüşmesi

Kişilerin bazı yönlerinden ayrılması gerekir fakat bu egoları için veya egolarını tatmin etmek için değil kendisine saygısı olması gerektiğindendir.

Kendisine saygısı olmayan insanın başka insanlara saygısının olmasını beklemek çok iyi niyetli kalacaktır. İnsanlar doğuştan birtakım özelliklere sahiptir ve bu özellikler fıtrat gereği değişmezler. Örneğin duygusal olmanız bir karakterinizdir. Bu karakterinizi farklı olaylar ve gelişmelerle değiştirmeniz mümkün değildir. Bu özelliğinizi biliyor ve karar verilmesi güç anlarda “rasyonel” davranmanız gerektiğinde veremiyorsanız kendinizin farkında olmanız gerekir. Öz saygı zaten budur; kişinin kendisini bilmesidir.

İlginizi Çekebilir:  İngilizce Neden Bu Kadar Havalı?

Özgüven ise öz saygıdan farklı bir kavramdır. Özgüven dış etkenlerle gelişen bir olgu iken öz saygı, kişinin kendi kendine geliştirdiği bir reflekstir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi