Rükneddin Ne Demek? Rükneddin İsminin Anlamı Nedir?

Rükneddin ismimin anlamı veya Rükneddin isminin kökeni, nereden geldiği gibi konular oldukça fazla merak edilenler arasında. Peki Rükneddin ne demek? Tarihte “rükneddin” ismi ile ün salmış kişiler kimlerdir?

Rükneddin İsminin Anlamı Nedir?

Rükneddin isminin anlamı dinin direği anlamındadır. İsim, iki kelimenin birleşmesi sonucunda meydana gelmiştir.

Rükun: Bir şeyin en sağlamı en önemli yönü, parçası anlamına gelir. “Namazın rükünleri” derken aslında “namazın olmazsa olmazları” anlamı kast edilir. Bir kurulun veya bir topluluğun en önemli üyesi anlamına de gelen “rükn” kelimesi, burada mecazi olarak “direği” veya “direk” anlamında kullanılmıştır. “Namaz dinin direğidir” hadisinde de buradaki anlam pekişiyor.

Din: İslam. Allah’ın tüm insanları peygamberler ve kitaplar aracılığıyla hak yola davet ettiği müessese, kurum. Fakat buradaki “din”, İslam’dır.

Rükneddin İsminin Arapça Yazımı

روكندين

Rükneddin İsmiyle Tarihte Ün Salmış Kişiler

Bu kişilerin en önemlisi hiç şüphesiz Memlüklülerin sultanı Rükneddin Baybars’tır. Moğollar’ın kendisini esir etmesi ile bir anda kendini Anadolu’da ve Suriye’deki köle pazarlarında bulan Sultan Rükneddin Baybars, daha sonra 1250-1517 yılları arasında hüküm süren Memlüklülerin en önemli sultanı ve kumandanı olmuş, kendisini esir edip köle pazarlarında satan Moğollar’ı, üstelik o zamana kadar yenilgi yüzü görmeyen Moğollar’ı tam iki kez yenmiş, devleti Memlüklüler ise tam 6 kez yenmiştir.

Rükneddin ismindeki bir diğer önemli kişi ise Türkiye Selçuklularında, Anadolu’da ilk imar ve şehirleşme faaliyetlerini başlatan, ilk bakır para bastıran, II. Haçlı Ordusunu Eskişehir’de yenen, Anadolu’da çeşitli yerleri Beyliklerden alan I. Mesut’tur. I. Mesut, kaynaklarda Rükneddin Mesut olarak da geçer.

Unutulmuş Bir Komutan: Rukneddin Baybars

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: