Özetle ve Örneklerle Marjinal Fayda

Genelde ekonomi literatüründe kullanılan bu terimin açıklaması çok basit;

Birr maldan ne kadar fazla tüketiliyorsa o malın marjinal faydası da tüketilme oranı kadar düşer ve bir noktada sabitlenir.

İktisat öğrencilerinin ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mensuplarının çok kullandığı, duyduğu bir kelime.

Marjinal faydanın örneklerine gündelik hayatımızın çoğu anında farkında olmadan denk geliriz.

İlginizi Çekebilir:  Kripto Dünyası'nda Kaliteli Haberler

Örneğin çok susadınız ve kana kana su içmek istiyorsunuz. İçecek suyu buldunuz ve içmeye başladınız. İlk bardakta sudan aldığınız haz ile ikinci, üçüncü bardaktan alınan haz ilkinden daha düşüktür. Ya da Nutellayı çok seviyorsunuz, iki, üç kaşık aldıktan sonra hazzınız azalıyor ve bir noktada sabit kalıyor, tatmin oluyorsunuz.
Marjinal faydanın sürekli aşağı doğru yol izleyen bir çizgisi vardır.
Çok daha güzel bir örnekle örnek vermeyi sonlandıralım. Beğenerek, para biriktirerek, çok sevdiğiniz çocukluk hayaliniz olan arabayı aldınız. O arabayı ilk sürdüğünüzde aldığınız haz ile aynı arabayı üç yüz yirmi altıncı kez kullanışınız arasındaki fark marjinal faydayı en net ve güzel bir şekilde açıklar.
Hayattaki gördüğümüz, yaşadığımız, beklediğimiz, umut kesmediğimiz kısacası iyi olan hiç birşeyin marjinal faydasının azalmaması dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri - evden eve nakliyat