Gündelik Hayat

Paketi Açılmamış Un Bozulur mu?

Unun saklama koşullarına ve paketlenmesine göre bozulma oranı düşebilir. Paketi açılmamış unun bozulma olasılığı daha düşüktür fakat saklama koşullarına bağlı olarak değişebilir. Unun serin, kuru ve zarar görmemiş bir yerde saklanması, nemden ve ışıktan uzak durması gerekmektedir. Hava almayan bir yerde saklanması da unun uzun ömürlü kalması için yararlıdır. Paketi açılmamış olsa da aşırı nemde kalan bir un bozulabilir. Hava almayan serin bir yerde muhafaza etmek önemlidir. Aynı zamanda çok sıcak bir yerde unun bulunmaması önemlidir. Paketli olduğu halde bu noktalara dikkat edilmeyen un bozulabilir. Bunun yanı sıra paketli olsa da tarihi geçen unların tatları değişebilir. Unların üzerinde genellikle raf ömrü tarihleri bulunur. Paketi açılmamış unun raf ömrü genellikle daha uzundur. Üreticinin belirttiği tarihe kadar unun taze kalması muhtemeldir, ancak bu tarihler, unun saklama koşullarına ve türüne bağlı olarak değişebilir. Pakette bir değişim küflenme ya da koku farklı olduğunda unu kullanmaktan kaçınmanız gerekir.

Taze unu satın aldıktan hemen sonra orijinal ambalajından  fermuarlı dondurucu poşeti veya cam kavanoz gibi hava geçirmez bir kaba aktarmanızı tavsiye ediyor. Etiketlemeyi ve tarihi eklemeyi unutmayın. Unu kileriniz gibi serin, karanlık ve kuru bir yerde saklayabilirsiniz ancak  unu buzdolabında veya derin dondurucuda saklarsanız daha da uzun süre dayanır.

https://www.epicurious.com/expert-advice/does-flour-go-bad

Tam tahıllı un, rafine undan (çok amaçlı un gibi) daha fazla yağ içerir ve fındık içeren glütensiz unlar yüksek oranda yağ içerir, dolayısıyla bu unlar daha çabuk kokabilir. Son kullanma tarihi satın alma tarihinden itibaren birkaç ay içinde olmadığı sürece, saatin yazdırılan son kullanma tarihi yerine satın alma tarihine göre işlemeye başladığını varsaymayı tercih ederiz. Bir depoda saklama koşulları istikrarlı ve öngörülebilirdir ancak unu eve getirip torbayı açtığınızda işler değişir. Un havaya maruz kaldığında oksitlenmeye başlar ve yavaş yavaş bozulabilir. Her bir un türünün satın alma tarihinden sonra ne kadar süre dayanacağına ilişkin genel bir kural aşağıda verilmiştir. Unu dondurucuda sakladığınızda aşağıdaki tarihleri ​​yaklaşık iki kat uzatabilirsiniz.

https://www.tasteofhome.com/article/does-flour-expire/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.