Gündelik Hayat

Unun Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Günlük beslenme alışkanlıklarımız içinde oldukça fazla bir yere sahip olan, ekmek, poğaça, börek gibi ürünlerde kullanılan un bazen zararlı hale gelebiliyor! Unun raf ömrünün geçmesi ve bayatlaması bazı kötü sonuçlar verebilir. Peki biz unun bayatladığını nasıl anlarız? Bunun birkaç yolu vardır. unun bozulup bozulmadığını kokusundan anlayabiliriz. Eğer un nötr veya hafif bir buğday kokusuna sahipse bundan bir sıkıntı yoktur fakat kötü, bozulmuş, normalden farklı bir koku varsa ununuz bozulmuştur. Aynı zamanda görünüm de önemlidir. Taze un genellikle beyaz veya açık renkli ve homojen bir yapıya sahiptir. Bozulmuş un, küf, lekeler veya küçük böcekler gibi görünür belirtiler gösterebilir. Bununla birlikte Taze un genellikle pürüzsüz ve toz halindedir. Bozulmuş unun dokusu farklı olabilir; topaklanmış, nemli veya yapışkan olabilir. Ayrıca, bozulmuş unun üzerinde yeşil veya gri küf benzeri lekeler olabilir. Son olarak eğer unun tadına baktığınızda acı, bozulmuş bir tat alıyorsanız büyük ihtimalle ununuz bozulmuştur. Eğer bunlardan hiçbiri yok ve ununuzun tarihi geçmişse muhtemelen hala unu kullanabilir durumdasınızdır. Fakat yine de dikkatli olmanızda fayda var. Eğer bozulmuş bir unu tüketirseniz bu mide ağrılarına ya da kusmaya sebep olabilir.

Un beyaz veya krem ​​renginde, pürüzsüz, kuru dokulu ve nötr aromalı olmalıdır. İçinde topaklanmalar olabilir ama un parmaklarınızın arasından geçtiğinde kolayca çözülmelidir. Un gri veya sararmışsa, nem nedeniyle topaklar içeriyorsa veya küf kokuyorsa, ekşiyse veya genel olarak hoş olmayan bir koku varsa, onu atmanın zamanı gelmiştir. Böcek ya da kemirgen istilası belirtileri olan un (örn. un üzerinde küçük kahverengi ya da siyah noktalar ya da torbada delikler ve yırtıklar) unun durumuna bakılmaksızın atılmalıdır.

https://www.tasteofhome.com/article/does-flour-expire/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds