Gündelik Hayat

Ekmek Yeniden Buzluğa Atılır mı?

Ekmek, buzlukta saklanabilir, daha sonra tüketilmek üzere dondurulabilir. Bununla birlikte ekmek dondurulup çıkarıldığında kalitesi bozulur. Ekmek dondurulduğunda nem kaybı yaşanabilir ve bu da dokusunun değişmesine neden olabilir. Dondurulmuş ekmek çözüldüğünde biraz daha kuru veya gevrek olabilir. Donmuş ekmeği buzluktan çıkarttıktan sonra oda sıcaklığında aya da buzdolabında çözülmesini beklemelisiniz. Eğer aşırı sıcak bir ortama koyarsanız bu durum ekmeğinizin çok fazla kurumasına neden olacaktır. Peki dondurulmuş bir ekmek tekrar dondurulur mu? Eğer ekmeğiniz bayatlamış ve hala yenebilir durumdaysa tekrar buzluğa koyulur fakat bir kere dondurulmuş ekmek zaten bayatlayacağı ve eridiğinde yeniden bir çözünmeye gireceği için ekmeğinizi yeniden buzluğa atmak kalitesini düşürür. Eğer ekmeğinizin bayatlama süresini uzatmak istiyorsanız ekmeklerinizi küçük dilimler halinde buzluğa kaldırmak ve yiyebildiğiniz kadarını çıkarmanız daha iyi olacaktır. Bununla birlikte bayatlayan ekmeklerinizle farklı tarifler yaparak ekmeklerinizi değerlendirebilirsiniz.

Bir ilginç araştırma da ekmeğin buzdolabında daha çabuk bayatladığı konusunda, eğer ekmeğinizi dondurucu ya da buzluğa atarsanız bu ekmeğinizin bayatlamasını engellerken, buzdolabına atmanın bayatlama sürecini hızlandıracağı düşünülüyor.

Ekmeği neden dondurucuya koyabiliyorsunuz ama buzdolabına koyamıyorsunuz? Biraz kafa karıştırıcı ama Serious Eats , dondurucunun ekmeğin bayatlama sürecini yavaşlattığını, buzdolabının ise bunu hızlandırdığını söylüyor. Bunun nedeni, nişastaların soğudukça kristalize hallerine geri dönmesidir ve buzdolabı bunun gerçekleşmesi için mükemmel bir yerdir, ekmeğinizin sertleşmesine ve o kadar da lezzetli olmamasına neden olur. Bu nedenle, son kullanma tarihinden önce yemeyi planlamıyorsanız ekmeğinizi oda sıcaklığında veya dondurucuda saklamaya çalışın.

Read More: https://www.tastingtable.com/831578/why-its-a-bad-idea-to-refrigerate-bread/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.