Paphos (Baf)

Paphos, bilinen ismiyle Baf. Güney Kıbrıs’ın Güney Batısında yer alan liman şehri. Tatil için güzel bir seçenek olan Paphos’un tarihine, kültürel güzelliklerine ve Antik Dünya Tanrıçalarlarıyla özdeşleşen eğlenceli geçmişine göz atalım.

Akdeniz’e karşı parıldayan Paphos sahil şehri uzanıyor. Paphos limanı Haçlı Seferlerine giden gemilere teçhizat sağlaması ile isim yapmış. Bugünlerde burası kendilerine yeni cennetler arayan özel yatların yeri. Milattan önce 58’de Roma İmparatorluğu Kıbrıs’ı ele geçirdiğinde Paphos Ada’nın başkenti yapıldı. Ama Roma işgalinin kanıtları 1962 yılında bir çiftçi sabanıyla heyecan verici bir buluş yapana kadar çok azdı. 4 mozaik ev ortaya çıkarıldı. Ve büyük olasılıkla devamı da gelecek. En azından 2000 yaşında olmalarına rağmen mükemmel görünüyorlar. Ve dünyada nadir olmalarını sağlayan bir zerafete sahipler.

İlginizi Çekebilir:  Bilette Kapı Numarası Yazmıyor Nasıl Öğrenilir?

Her mozaik bir hikaye anlatıyor. Ayon evinde aptal bir fani bir müzik yarışmasında Apollo’ya meydan okur. Sonra yaptığından pişman olur. Görünüşe göre Apollon her zaman kazanıyor.

Paphosun zenginlikleri ortaya çıkmaya devam ediyor. Kazıcılar kısa bir süre önce Romalı bir valiye ait villa buldular. Ama onun etkisi Antik dünyanın en sevilen tanrıçalarından birisiyle karşılaştırıldığında pek önemsiz görünüyor. Paphosun Güney Doğusunda “petra tu romiu” bulunuyor. Burada Afroditin dalgalar arasından su yüzüne çıktığı söyleniyor. Bu da bölgenin aşk arayan Akdenizlilerin bir haç yeri uğrak yeri olmuş. Afroditin doğurganlığı Sandro Botticelli’nin Venüs’ün Doğuşu adlı eseri dahil pek çok esere ilham kaynağı olmuştur.

İlginizi Çekebilir:  Uzun Menzilli Uçuşlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kıbrıs’ın Afrodit zamanında nasıl olduğunu görmek için kuzeye Akamas yarımadasına mutlaka gitmelisiniz.

Nüfusu 160.000’in üzerinde olan Paphos (Baf) aynı zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın Doğum yeridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara