Para Biriktirmek İsteyenlere 7 Önemli Tavsiye

Parayı bulduğu gün “Leyla” olanların en çok muzdaribi olduğu konudur para biriktirmek. Ay sonuna bir hafta kala parasızlıktan kıvranan insanlar da yine aynı şekilde köşeye bir miktar para birikimi yapmamış insanlardır. Maaşın ilk günü ile birlikte zengin edasında olan insanların maaşa bir hafta kala artıkları toplaması mütemadiyen süregelen bir davranıştır. Nasıl para birikimi yapılabilir? En makul para birimimi nasıl olur?

Kendinize Ait Bir Banka Hesabı Açın

Size ait vadesiz banka hesabı açarak, elinize geçen parayı ya da düzenli olarak gelen maaşınızdan bir miktarını bu banka hesabına atın. Paranın büyüklüğü önemli değil 10, 20, 200, 1000 elinize ne kadar para geçerse, sizi zor durumda bırakmayacak kadarını kullanın ve hesabınıza göre fazlasını buraya aktarın.

Maaş Yatar Yatmaz Bir Miktar Parayı Birikim Hesabına Atın

Maaş yatar yatmaz parayı banka hesabına aktarmanız önemli. Maaştan arta kalanı atmak gibi bir niyetiniz olmasın. Zira arta kalan diye bir şey olmuyor. Örneğin 2000 lira maaş alıyorsanız 250 TL’sini maaş yatar yatmaz banka hesabınıza aktarın.

Para Hiç Yokmuş Gibi Davranın

Biriktirdiğim para ne kadar olmuş, acaba bir ay sonra çeksem mi diye hiç düşünmeyin. Para hiç yokmuş gibi davranın. Kısacası o biriktirdiğiniz parayı unutun. Mobilden banka hesabına bakmayın. Hatta bankanın mobil uygulamasını cep telefonunuzdan silin.

Bireysel Emeklilik

Bankaların son günlerde popüler para biriktirme yöntemi olan bireysel emeklilik ile maaşınızdan en az 200 TL vererek uzun vadeli bir yatırımda bulunabilirsiniz. Hatta otomatik talimat vererek maaşınız yatar yatmaz paranızı yatırım olarak kullanabilirsiniz. Bankaların %25 gibi bir oranla paranızı değerlendirdiği bu sistemde minimum 10 yıl beklemeniz gerekiyor. Eğer sabırlı bir insansanız bu imkanı değerlendirin.

Yüklü Miktarda Bir Borca Girin

Ev ya da araba almak için para biriktirmek istiyorsanız yüklü bir borcun altına girin. Örneğin kredi çekmek, bunun için mantıklı bir yoldur. Biriktireceğiniz parayı her ay düzenli olarak “mecburen” ödeyeceğiniz bir yerin olması sizi yatırım yapmaya itecektir. Fakat ev ya da araba alırken alım-satımı kolay olan yatırımlarda bulunun. Ölü yatırım yapmayın. Örneğin 2017-2018 bir araba alarak ya da İstanbul veya Ankara’dan makul ve ileride değerlenecek bir ev ya da arsa alarak ideal bir para birikimi yapabilirsiniz.

Üzülerek söylemek zorundayım ki asgari ücretle çalışan veya geçinen bireylerin para biriktirme şansı çok çok düşük. Para birikimi yapmak için en aşağı 3000-5000 arası bir gelirde olmanız gerekiyor. Hele çocuklu aileler için para birikimi yapmak oldukça zor.

Öğrenciler Nasıl Para Birikimi Yapabilir?

Bir öğrencinin para birikimi yapmak gibi geleceğe yönelik planlar yapması elbette ki güzel. Birkaç yerden burs alıyorsanız bir bursunuza hiç dokunmayın ve o burs öğrencilik hayatınız boyunca sürekli birikedursun. Haliyle kıt kanaat geçinen öğrenciler için para biriktirmek başlı başına büyük bir lüks.

Lüks Olan İhtiyaçları Kısmak Gerekiyor

Sigara ve alkol gibi lüks tüketim maddelerini hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor. Hem sigara hem de alkol para birikimi yapmak isteyenlerin önünde büyük bir engel. Sigara içen veya alkol kullananlar para birikimi yapmıyorlar mı? Elbette ki yapıyorlar. Ama az olan gelirinize bir de sigara veya alkol (ikisi de olabilir) eklendiği takdirde birikim şansı çok çok az.

Ay sonunu zor getiren insanların uzun ya da kısa vadede yatırım amaçlı para biriktirmeleri ileride hem kendileri hem de aileleri için büyük bir rahatlama imkanı demek. Ülkemizin ekonomik şartları nedeniyle para birikimi yapmanın ne kadar zor olduğunu belirterek yapacak olanlara kolaylıklar diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi