ATV’nin Damacanalı Sahte Yağmur Haberi

ATV’nin ana haber bültenlerinde verdiği “sağanak yağış bekleniyor” başlıklı haberinde ekranda bir muhabirin zor anlar yaşadığı ve haberi vermekte zorlandığı görülüyor. Gel gelelim ki işin aslı hiç de öyle değil.

ATV’nin Balmumcu’daki binasının önünde haberi sunan spikerin üzerine yukarıdan bir görevlinin damacana ile su boşalttığı görülüyor. Böylece haberin şiddeti ve itibarı daha da güçlendiriliyor. Fakat ister istemez neden sorusunu akıllara getiren ATV’nin sahte yağmuru, şimdiden alay konusu oldu.

Haliyle mimli olan ATV’nin sahte yağmuru, haberciliğin genel etik kurallarına ne kadar uyup uymadığını ölçecek olursak bunun herhangi bir etik tarafı yok.

Başlığı çok abartılı yazdınız ve daha sonra abartının kameralar önünde iyice anlaşılması için muhabirin kafasından aşağı damacana ile su dökmek gibi pırıl pırıl bir fikir mi geldi aklınıza?

Show TV’nin üçüncü sayfa gazete haberlerini ana haber bültenlerinde sunmasının akabinde hastalığa ATV’de uzun bir süre önce tutulmuştu. Hatırlarsınız, GTA adlı oyuna mahsus şifreleri FETÖ’nün kriptosu diye ana haber bültenlerinde milyonların önüne sunan ve daha sonra tekzip eden de yine ATV idi.

Haberciliğin bu kadar ciddiyetten uzak olduğu bir kurumun son skandalı da budur. Hayır neden öyle bir algı yaratma çabasına girdiniz? Amacınız neydi? Gerçekten kuvvetli bir istihbarat aldık ama ekranlarda seyirci inanmaz diye mi yaptınız bunu?

Bunu aklına getiren kişiyi bulmak gerekiyor. İşin ilginç tarafı ise oldukça komedi bir durum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.