Para İcat Edilmeseydi Ne Olurdu?

Para harcamak için icat edilmiş bir şey. Vaktiyle Lidyalılar para denilen şeyi bulduklarına onu bir şeyi almanın alternatifi olarak ortaya atmışlardı. Fakat insanoğlu para kavramını da değiştirdi ve onu biriktirilen, ne kadar stoğu varsa bir o kadar güç unsuru olarak kabul edilen bir meta haline dönüştürdü. Öyle ya para icat edilmemiş olsaydı, biriktirme ve stok tutma gibi alışkanlıklar sadece gıda ürünleriyle kısıtlı olacaktı.

Neolitik devrimden sonra insanlar artık bulduklarını değil, bulacaklarını aramaya başladılar. Toprağı ektiler; güzün ekecek, yazın da yiyeceklerdi. Daha sonra etleri soğutmanın yolunu buldular. Çünkü etler sıcağa maruz kalınca bozuluyor ve yenemez hale geliyordu. Nitekim daha sonra insanoğlu “para” adını verdiği bir meta keşfetti. İnsanoğlunun başına gelen tüm felaketlerin baş mimarı parayı.

İlginizi Çekebilir:  Sevmenin Retoriği

Bir malın ederi olarak bir para verilecek ve bu sirkülasyon halinde belirli bir bölge ve coğrafyada aynı para birimi ile devam edecekti. Parayı devlet basacak, devlet dışında basanlar ceza alacaktı. Aynı zamanda para, metal ve kağıttan yapılacak, ilerleyen süreçte bazıları bunu güç gösterisi yapmak amacıyla paranın üzerine kendi isimlerini yazdıracaktı.

Peki Para İcat Edilmeseydi Ne Olurdu?

Para icat edilmeseydi ne olurdu? Para icat edilmeseydi dünya çok daha temiz, çok daha müreffeh bir yer olurdu. Güçlü ülke diye bir şey olmazdı, ekonomi çığırtkanlığı yapılamazdı. Parası var diye bir adama tapılmazdı. Örneğin banka diye bir şey olmazdı. İnsanlar öyle kolay kolay söndürülmezdi. Emek öyle kolay kolay harcanmazdı.

İlginizi Çekebilir:  Başarıyı Elde Tutmak, Başarıya Ulaşmaktan Daha Zordur

Örneğin sendika diye bir şey kurulmazdı. Neden? Para hırsı o parada hakkı olan işçisine maaşını ödemeyi, yine o parada hakkı olan işçinin yıllık iznini geciktirmesine ya da vermemesine neden olacak kadar iğrenç bir şey çünkü.

Örneğin savaşlar olmazdı. Güçlü devlet zayıf devleti tarih sahnesinden öyle kolay kolay silmezdi. Devletler arasında kalibre farkı olmazdı.

İlginizi Çekebilir:  Samimilik Üzerine

Para her çağda biraz daha katmanlaştı, biraz daha farklı şeyleri içine alan bir yapıya döndü. Sağınıza solunuza bakın parasız bir şeyin olduğunu görüyor musunuz? Her şeyin para ve maddeden ibaret olduğu, kendi kuyruğunu kovalayan bir sistemin insanların iyiliğini isteyen bir sistem olduğunu düşünüyor musunuz?

Para, insanın kirli yüzüdür. Parayla evler, aileler, kurumlar dağılır; devletler yıkılır, nesiller yok olur. Para, hırsı getirir, doygunluk vermez, hele şu dönemde elle tutamadığın bir varlığın gücüne bankada gördüğün rakamlar kadar inanıyorsan, onca teselli ve yatıştırma boşunadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cuce