Haşema Neden Tartışma Konusu Olur?

Evrenin yaratılışından beri denize nasıl girilir diye saçma bir kaide var olmamıştır. Bizim ülkemizde ise böyle bir soru sormak saçmalık olacaktır. Çünkü böyle bir tartışma konusu üzülerek söylüyorum ki var. Ülkemizde öyle bir güruh var ki kendilerince entelektüel ve kültürlü bana göre ise son derece hadsiz ve saygısız insan yığınından öte bir şey değiller. Bu leydi ve centilmenler, nazarlarında kendilerine zıt ve muhalif her icraatın bir hatasını, noksanını bulur, tartışma konusu yapıverir. Bazen bu güruhun kendi içlerinde dahi çelişkiler barındırdığına şahit olursunuz. Evinde Nutellasını kaşıklayıp, fularını omuzlarından sarkıtarak kültürlü ve çağdaş olmaya çalışan bu kesimin son hedefi ise haşema olmuştur.

İlginizi Çekebilir:  Türk Tipi Uzmanlık Kavramı

Kastettiğim güruhtaki yığınların sıklıkla takıldıkları bir sosyal medya platformunda sözünü ettiğim haşemanın tartışıldığına şahit oldum. Her kesime ve düşünceye saygılı olduğumdan birkaç yoruma ve düşünceye göz gezdirdim: Korkunç, elde tutulur mantıklı hiçbir açıklamanın bulunmadığı onlarca yüzlerce yazı fakat aralarından biri dahi bu saçma tartışma konusu için ‘yahu kardeşim biz neyi tartışıyoruz böyle’ dememiş. Biraz durup düşündüğümde ise ‘bu kesimin düşüncelerinde fazla kafa yormaya gerek yok’ deyip kapattım.

Kastedilen Haşema işte bu.

Öncelikle haşema nedir? Haşema Müslüman kesimin hatta kendisini Müslüman olark gören kesimin denize girmek için İslam dinine göre haram kılına yerlerini örten, abiye tarzı bir nevi icattır. Bu ülkede tartışılabilecek o kadar çok mühim mesele varken haşema gibi gereksiz yere tartışılma konusu yapılan bir yorumun, uzun uzadıya tartışılması ya ülke insanlarının yönetim ve gidişattan memnun olduklarını ya da her konuyu tartışıp, bir tek bu meselenin kaldığına işarettir.

İlginizi Çekebilir:  Metropol Bunalımları II

Haram olsun, helal olsun. Güzel veya çirkin olsun. Estetik açıdan hiç de hoş durmuyor olsun. İyi de bundan size ne? İsteyen istediğini giyer, istediğini çıkarır, istediği şekilde, istediği tarz ve elbise ile denize girer, yüzer ya da yüzmez. Sırf bazı zihin yapılarını temsil ettiği için alaya almak, küçümsemek ya da yerden yere vurmak entelektüel ya da çağdaş olmanın, kültürlü veya bilgili olmanın aranan şartlarından biri değil.

İlginizi Çekebilir:  Kadın Gülerse Herkes Güler

Kaldı ki bu dinin mensupları Hz. Osman zamanında ortak denizlere komşu bir devlet formatında, kıyı bölgelerinde yaşıyorlardı. Bu ürünün hedefi bu dinin mensuplarıdır yani bir ihtiyaçtan doğmuştur. Şeriatla yönetilen bir ülke değiliz ve kimse size denize girerken bu ürünü kullanmanız gerektiğini ifade etmiyor.

Kendi inançları doğrultusunda aksi inançları ve tutumları topa tutan bu köhne zihniyetin son hedefi haşema olmuştur. Haşema neden tartışma konusu olur? Çünkü tartışma konusu haline getiren kesim, dünyanın hiçbir beldesinde görülmemiş bir zihin yapısına sahiptir. Bu rezil zihniyetin Türkiye’de milyonlarca abonesi olduğunu varın bir de siz düşünün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz