Parasomnia Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Gece terörü olarak da bilinen ‘parasomnia’ terimi uyku sırasında sergilenen anormal hareketleri ifade eder. Uyku apnesi gibi bir problemin dışında eğer uykuda gösterilen ve tekrar eden bir anormallik varsa bu parasomnia olabilir. Sleepsex olarak da adlandırılan sexsomnia da paramsomnia hastalığının bir alt göstergesidir. Uyuyan bir kişi tarafından yapılan cinsel eylemler için kullanılan bu ifade parasomnia ile yakından ilişkilidir. Hastalık başlıca en basit yönüyle gündüz uykusuzluk gibi yan etkilere sahiptir. Basit denilmesinin sebebi gece kontrolsüz şekilde etrafa zarar verecek eylemlerde bulunuyor olabilirsiniz.

Parasomnia Uykunun Hangi Evresinde Oluşur?

Uykuya dalındığı an uykunun herhangi bir evresinde oluşabilir. Eğer bu uykuya dalış esnasında görülür ise kişi dadikalar boyunca hareket edemeyeceğinden uyku felcine sebep olabilir. Bu da halisünasyonlar ile birlikte son derece rahatsız edici bir durum olacaktır.

Hastalığa Ne Sebep Olur?

Hastalığın temel sebebi genetik miras olarak görülmekle beraber birçok beyin bozukluğu bu hastalığa sebep oluyor olabilir. Ayrıca uyku apnesi için kullanılanlar gibi bazı ilaçlar tarafından bu durum tetikleniyor olabilir. 

Parasomnia Atağı Sırasında Hasta Ne Yapmalı?

Atak geçiren bir hastayı kendine getirmek için sallamak veya ona bağırmak agresif bir tepkiye sebebiyet verebilir. Bundan dolayı kişiyi dirseğinden hafifçe tutarak kibar ve nazik bir şekilde yatağına yönlendirin.

Parasomnia Hastası Nelere Dikkat Etmeli?

Pencereye yakın veya üst ranzada uyumamak gerekir. Başucunda bulunan keskin cizimler uzaklaştırılmalıdır. En önemlisi oda arkadaşlarının ve evin diğer üyelerinin bu hastalıktan haberdar olması ve bilinçlenmesi gerekir.

Parasomnia Nasıl Tedavi Edilir?

İlk evrede yaşanan uyku düzensizliklerine dikkat etmek yani alışkanlıklarını düzeltmek kişide ciddi bir iyileşme gösterir. İyi bir uyku takviminden sonra en önemli şey ise, stresi yönetmeye ve olabildiğince azaltmaya çalışmak olacaktır. Bu hastalığı kontrol altında tutmak için kullanılan ilaçlar da vardır. Bu konuda hekiminize danışabilirsiniz.

Son olarak, bu problemleri geçiren bir hastanın sergilediği hareketler ne kadar anormal olursa olsun bunun psikolojik bir problem değil uyku ile ilgili bir hastalık olduğunu unutmayın. Bununla birlikte bu hastalığa sahip kişiler dışarıdaki insanlar tarafından alay konusu olmakta çekinebilirler. 

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi