Ekonomi

Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Nedir?

Kredili mevduat hesabı, bir çeşit kredi olduğundan dolayı, çekilen ücretin vadesi dolduğunda kredi kartı borcu gibi sonunda ödenmesi gerekmektedir. Vade sonunda ödenmemesi halinde gecikme faizi gibi ek tutarlar ödemek zorunda kalabilirsiniz. Aynı zamanda gecikmesi halinde kredi notunuz düşecektir.

Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Nedir?

Kredili mevduat hesabı, bankalar tarafından müşterilerinin ilgili mevduat hesaplarına belirlenen bir limitle, belirli bir faiz oranı ile para çekme veya banka kartıyla ödeme yapmanızı sağlayan bir kredi türüdür.

Bu kredi hesabı, bankalar tarafından belirlenen prosedürlere göre limit konulur. Genellikle bankaların maaş müşterileri, emekli maaşı alanlar ve kredi notu iyi olanlara kredili mevduat hesabı verilir. Biraz daha ayrıntılı bilgi edinmek için, krediler.net sitesinde bulunan KMH nedir makalesini okumanızı tavsiye ederim.

Faiz Oranları Ne Kadar?

Kredili mevduat hesabı, kısa dönemli vadenin sonunda yüksek faiz oranları dolayısıyla çok acil durumlar dışında tercih edilmemesi önerilir. Yani otomatik ödeme talimatı, kredi kartı kullanabilecek durumdayken KDH yoluyla ödenen farazi alışverişler size ağır bir faiz oranıyla geri dönebilir. Bu yüzden bu durumlarda kredi kartı, banka kartı ya da nakit para kullanmak sizin için daha doğru olacaktır. Kredili mevduat hesabının faizinin yüksek olması, bu hesabı acil durumlar dışında kullanmamanız gerektiğini gösteriyor. Aynı zamanda acımasız yaptırımlar yüzünden de kontrol etmeyi bırakmamanız gereklidir. Faizi bankaların belirlediğini de unutmayınız. Her bankanın kendine ait faiz oranı mevcuttur.

Kredili mevduat hesabının bir diğer adının “avans hesabı” olması size bu konuda fikir verebilir. Özellikle ay sonu yaklaştığında çekilen para sıkıntısına KDH açtırarak çözüm bulabilirsiniz. Bu durumda ay sonlarında çekeceğiniz paraya işlenen günlük faizler, bir dahaki maaş yatırılana kadar, yani kısa bir süre ekleneceği için, ödemeniz gereken miktar sizi çok fazla zorlamaz. Eğer hesabı maaşınızın yatırıldığı bankada açtırdıysanız, maaşınız yatar yatmaz çektiğiniz paranın yerine konması yönünde bankaya talimat da verebilirsiniz.

KMH Nasıl Açılır?

Maaş veya emekli düzenli ücretinizi aldığınız bankaya başvurarak kolayca hesabı açtırabilirsiniz. Bu sınıfta değilseniz yine aynı şekilde başvurmanız yeterlidir. Başvurularınızda kredi notunuz, finansal geçmişiniz incelenir. Değerlendirmelerin sonucunda hesap açılır veya açılmaz.

Yararlanılan Kaynak : Kredi Rehberi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds