Patent Nasıl Alınır?

Buluşu size ait olan bir ürünün üçüncü kişiler tarafından kullanımını, dağıtımını, üretimini, ithalatını kısıtlamak için alınan belgeye patent adı verilmektedir. Ülkemizde paten almak için başvurular Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından değerlendirilmektedir. Türk Patent ve Marka Kurumu, başvurunuzu inceledikten sonra patent tescil hakkınız olduğuna ya da olmadığına hükmeder. Patent başvurunuzun kötü bir sürpriz ile sonuçlanmaması için başvurunuzdan önce konunun uzmanlarından destek almak ve patent alma talebinizin kabul edilmesi için atmanız gereken adımları öğrenmek yapılacak en doğru iştir.

Patent Alma İşlemleri

Patent tescil belgesi alma talebinizi oluşturmak için başvuru yapmanız gereken kurum Türk Patent ve Marka Kurumu’dur. Başvurunuzun alınmasından sonra, Türk Patent ve Marka Kurumu, bir araştırma raporu hazırlayacak ve daha sonra bu araştırma raporu yayımlanacaktır. Patent inceleme raporunun da verilmesinin ardından, eğer başvurunuz olumlu sonuçlarınırsa Türk Patent ve Marka Kurumu, patent tescil belgesini verecek ve başvurunuz olumlu sonuçlanmış olacaktır. Fakat doğru adımları atamazsanız, patent başvurunuz olumsuz da sonuçlanabilir. Destek almak bu yüzden son derece önemlidir. Bir markayı tescil belgesi alma talebi değerlendirilirken marka tescil sınıfları ne kadar önemliyse, patent almak için başvuru yaptığınızda da buluşunuzun hangi ürün grubu içinde yer aldığı, hangi kapsamda koruma altına alınacağı önemlidir. Türk Patent ve Marka Kurumu, siz başvurunuzu yaptıktan sonra, başvuru yaptığınız ürünün daha önce patentinin alınıp alınmadığına bakacaktır. Sizin başvuru yaptığınız buluş ile başka bir buluş arasında ayırt etmeyi zorlaştıracak kadar benzerlik varsa da başvuru talebiniz olumsuz sonuçlanacaktır. Bu yüzden başvuru adımlarınızı dikkatli şekilde atmalısınız. Türk Patent ve Marka Kurumu, sadece Türkiye içinde geçerli olacak şekilde koruma kapsamı olan bir patent belgesi vermektedir. Eğer uluslararası şekilde geçerli olmasını istediğiniz bir koruma talebinde bulunmak istiyorsanız, Patent İşbirliği Anlaşması’na göre başvurunuz değerlendirilir ve bu değerlendirme sonucunda başvurunuzun başarılı olup olmadığına karar verilir. Avrupa’nın tamamı ya da bir kısmında koruma talep ediyorsanız, başvuru yapmanız gereken kurum Avrupa Patent Ofisi olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Sınırlı Ayni Haklar Nedir? Nelerdir?

Patentlerin Sağladığı Korumalar

Alabileceğiniz patentler üç farklı biçimde size koruma sunmaktadır. Hangi patenti alacağınız, buluşunuzun sahip olduğu niteliğine-niceliğine göre belirlenmektedir. Alabileceğiniz üç patent türü, incelemeli patent sistemi, incelemesiz patent sistemi ve faydalı model sistemi olarak kategorilere ayrılmaktadır. Verdiği korumayı uzatma şansınız olan tek patent sistemi, incelemeli patent sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bundan dolayı, aldığı patent ile, buluşuna uzun süreli bir koruma sağlamak isteyen buluş sahipleri genelde incelemeli patent sistemine göre başvuru yapar ve başvurularının başarılı olması durumunda incelemeli patent belgesi almaya hak kazanırlar.

İlginizi Çekebilir:  Ruhsatlı Silaha İcra Konulur mu?

Patent Alma İşlemleri Ne Kadar Sürer?

Patent alma işlemleri genelde kısa sürede sonuçlanmaz. Başvurudan başvuruya değişmekle birlikte 1-4 yıl arasında bir süre gerekebilir. Bu süreci mümkün olduğunca kısaltmak ve uzun bir bekleyişin sonucunda reddedilmemek için, bu konuda tecrübeli olan bir firmaya vekillik vermeniz uygun olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi