Cebri İcra Nedir?

Hukukun yaptırımları arasında yer alan cebri icra ne anlama geliyor? Ceza, tazminat, hükümsüzlük ve iptal ile birlikte hukuki yaptırımlar arasında yer alan cebri icra ne demek? 

Cebri İcra Nedir? 

Birtakım hukuk kurallarına uygun hareket etmeyen kişilerin karşılaşacakları tepki, ceza şeklinde olmayıp cebri icra şeklinde yani ‘bir kişiyi söz konusu hukuk kuralına uygun hareket etmeye zorlama’ yoluyla olabilir. 

Cebr, dilimize Arapçadan geçmiş bir sözcüktür. Gençliğe hitabede de geçen “cebren ve hileyle” sözünündeki anlamıyla da paralellik gösterir. Zorla, baskıyla anlamına gelir. Cebri icraya örnek verelim:

İlginizi Çekebilir:  1921 Anayasasının (Teşkilat-ı Esasiye) Özellikleri Nelerdir?

Mehmet mülkiyeti kendisine ait olan telefonunu İbrahim’e 1000 TL karşılığında satmış ve telefonunu İbrahim’e teslim etmiştir. İbrahim ise telefonun bedeli olan 1000 TL’nin tahsil edileceği gün ve o hafta boyunca parayı Mehmet’e teslim etmemiştir. Bu durumda Mehmet, elindeki senetle doğrudan İcra Dairesine başvurur ve alacağı olan 1000 TL’lik bedelin İbrahim’den alınmasını ister. İcra dairesi ise gerekli işlemleri tamamlandıktan sonra borçlu olan İbrahim’in yeteri kadar malını haciz ederek onları paraya çevirir ve alacaklı Mehmet’in parasını borçlu İbrahim’den zorla almış olur. 

Cebren icra, borcunu yerine getirmeyen kimseyi borcunu yerine getirmeye zorlama şeklindeki bir yaptırım çeşididir. 

Cebren icra örneklerini kulübünü icraya veren futbolculardan da sık sık duyarız. Parasını alamayan futbolcular, kulübü icraya verir ve böylece hakkı olan parasının ödenmesini talep eder. Vagner Love Beşiktaş’a; Burak Yılmaz Trabzonspor’a; Umut Bulut ve Selçuk İnan ise Galatasaray’ı icraya vermiştir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara