Patronaj Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Patronaj nedir, ne demek, ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, söz öbeği, deyim, tabir ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “patronaj” kelimesinden söz edeceğiz.

Patronaj Nedir?

Siyasi baskı, egemenlik, bir siyasi partinin ya da bir siyasi kişiliğin etkisinde ve himayesinde olmak anlamlarına gelir.

İlginizi Çekebilir:  Türap Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Patronaj kelimesinin diğer anlamı ise; hapishaneden tahliye edilen ya da bir sebebten dolayı serbest bırakılan mahkumların sosyal yaşama alışmasını sağlamak ve sosyal yaşama karışmasına yardımcı olmak adına yapılan tüm çalışmalardır.

Patronaj kelimesinin koruyuculuk ve vesayet gibi anlamları da vardır. Özel veya devlette kurumların yakın çevrelerine ya da yandaşlarına yönelik sağladığı imtiyaz ve ayrıcalıklar da patronaj dahilindedir.

İlginizi Çekebilir:  Şarkiyatçı Nedir? Kime Denir?

Siyasi ve sosyal patronajda liyakat prensibi ve teknokrat bir işleyiş söz konusu değildir. Bu, yönetimin zaman içinde yozlaşmasına ve işlerin sekteye uğramasına neden olur.

Yakın Anlamlıları

Nepotizm
Kronizm

Patronaj Kelimesinin Kökeni

  • Fransızca

Patronaj Kelimesinin Kullanım Alanları

Patronaj kelimesinin birinci anlamı ikinci anlamından daha çok kullanılır. Kelimenin himayesinde olmak anlamı, özelikle siyasi alanda kullanımı yaygındır.

İlginizi Çekebilir:  İmtiyaz Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Patronaj Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Sanatçılar patronun gözüne girmek için başkalarından daha mükemmeli ortaya koyma çabasındadırlar,böylece patronaj sanat bakımından gerçekten olumlu bir rol oynar.Ama yukarıda belirttiğimiz gibi,bu sonuç;ancak patronun kendisinin sanat anlayışındaki düzeye,sanat zevkine bağlıdır.

Halil İnalcık

Şâir ve Patron, Halil İnalcık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cuce