Pentheus’un Feci Ölümü

Yunan mitolojisinde şarap tanrısı Dionysos yine şarabın güzelliğini öğretmeye çıktığı yolda Thebai şehrine geldiği zaman kendi teyzesi Agaue‘ bin oğlu olan Pentheus bu kentin kralıydı.
Kral Dionysos’u iyi karşılamadı. Çünkü onun gittiği yerde çobanlar koyun sürülerini otlatmaktan vazgeçiyor işleri olan işlerini bırakıp zevk sefa ve eğlenceye dalıyorlardı. Thebai halkının da bunları yaptığını gören kral Pentheus, Dionysos’a kızdı, mülayim köylülerin akıllarını başından alan , geceleri sarhoş olup şarkı söyleyen herkesi rahatsız edenlere dayanamadı. Bütün bu zevki sefanın sebebi olan Dionysos’u yakalattı. Zincire vurdurdu. Göklerden gelen şimşeği Pentheus’un sarayına düşüren Dionysos, zincire vurulan ellerini de demirin birden düşürmesi ile kendini kurtardı.

İlginizi Çekebilir:  Yunan Mitolojisinde Kronos Kimdir? - Kronos'un Dönemi

Bütün bu olan hadiselerden, bu ulvi güçten ders almayan pentheus, durmadı. Hala içinde Dionysos’a karşı öfkesi, dinmemişti. O bizzat kendisi Dionysos’un Bakkhalarını yakalayıp işkence etmek istemiştir. Bu neşeli ve sarhoş perileri bulup hesap sormak istedi. Dionysos’u takip eden pentheus, dağda neşeli Bakkhaların yanında kendi annesini, kız kardeşlerini de görür. Çıldırmış gibi dans edip neşeli kahkahalar atıyorlardı. Bu duruma oldukça sinirlenen ve bir o kadar da üzülen pentheus ne yapacağını şaşırmış şekilde sadece bu çılgınlığı izlemek ile yetinmeye başladı. Pentheus Thebai halkının kadınlarını, annesi ve kız kardeşlerinin bu çılgınca eğlencesini izlemek için yüksek bir çam ağacının, yüksek bir dalına çıktı. Fakat keskin gözlü Mainad’lar kral pentheus’u görüyorlardı. Mainad’lar yüksek bir kayanın tepesine çıktı ve çok sevdikleri şarap tanrısı Dionysos’u yakalayıp zincire vurmasını cezalandırmak için taş fırlatmaya başladılar.

İlginizi Çekebilir:  Bozkurt İşareti Nereden Geliyor? Kökeni Nedir?

Yalnız o kadar yüksek yüksek bir çam ağacına çıkmış ki taşlar bir türlü isabet etmiyordu. Bunun için Mainad’lar ağacı sallamaya başladılar, ağaç sallandıkça yerinde zor duran pentheus düşmekten kendini kurtaramadı. Yere düştüğünde şarap tanrısı Dionysos kendini zincire vuran Thebai kralı pentheus’a ceza olarak feci bir ölümü seçti.

İlginizi Çekebilir:  Leda ve Zeus (Zeus’un Çapkınlığı)

Yerde kıvranan Thebai kralı pentheus’a, Thebai kadınları özellikle de annesi ve kız kardeşlerinin şarap eşliğinde düşünme yetilerini aldı ve hayal gördürmeye başlattı. Bakkhalar, Thebai halkının kadınları ve kral pentheus’un annesi ve kız kardeşleri yerde kıvranan pentheus’u bir dağ aslanı sandılar birden hepsi üstüne atladılar ve oracıkta pentheus’u parçaladılar. Akılları başına geldiğinde çoktan parçalanan Thebai kralı pentheus ölmüştü.

subutay

Merhabalar. Mimar Sinan Üniversitesi Klasik Arkeoloji 1. sınıf öğrencisiyim. Marmara Üniversitesi Coğrafya Öğretmenliğini bitirdim. Mitoloji hakkındaki bilgilerim Mimar Sinan'daki kıymetli hocalarım ve kitaplar sayesindedir. Bu bilgilerimi sizler ile paylaşmaktan oldukça mutluluk duyuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara