İo ve Zeus (Zeus’un Çapkınlığı)

Başta belirmek isterim arkadaşlar, Yunan mitolojisi tam bir bilgi denizidir. Adı üzerinde mitoloji olduğundan herkes farklı farklı olaylar anlatıyor aynı iskelet üzerinde dallandırıp budaklandırılıyor ben olabildiğince ilk kaynaklardan yani bize mitolojiyi öğreten Homeros, Hesiodos gibi kişilerden anlatmaya çalışıyorum buda yine ilk kaynaklardan duyduğum, okulda derste anlatılanlar ışığında ben de sizlere anlatıyorum. Zeus, İnakhos’un kızı İo‘ ya aşık olur. Gerçi güzel olan her şeye aşık olan baş tanrı Zeus, İo karşısında nutku tutuluyor. Çünkü bu kız güzel mi güzel mas mavi gözleri sırma gibi saçları vardı. Zeus bu güzel kızı elde edebilmek için de birçok hallerde yanına yaklaşmaya çalışmış ama güzeller güzeli İo hiç mi hiç pas vermemiş Zeus’a. Zeus artık İo‘yu o kadar kafasına koymuş ki rüyasında ona sahip olmaya bile yeltenmiş.

İlginizi Çekebilir:  Antiope ve Zeus (Zeus’un Çapkınlığı)

Hera bazı durumlardan işkillenmiş ve Zeus’a baskın vermiş. Zeus güzel İo peşinde koşarken Hera Olympos’tan yeryüzüne inmiştir ve bunu sezen Zeus İo’yu hemen beyaz bir ineğe çevirmiş. Hera yine kıskançlığını bırakmamış ve Zeus’a bu ineği kendisine hediye etmesi için baskı kurmuş ve Zeus istemeyerek sevgilisini Hera’ya vermiş.

Hera Zeus’un bu ineğin yanına yaklaşmaması için Argus’u gözcü olarak başına dikmiş. Argus’ 100 gözü olan bir gözcüsü ve hiç uyumuyor yanı 10 gözü kapansa 90 nı açık kalıyormuş.

Zeus bu durumdan İo’yu kurtarmak için oğlu Hermes’i görevlendirilir. Zeus ilk olarak bu Argos’u uyutmanın yollarını aramış ve ilk olarak uyku tanrıçası Hypnos’a gitmiş ve ondan uyku ilacı almış. Hermes bir çoban kılığına girer elinde sopası ile sürüsünü otlatmaya başlar. O sırada İo’ya gözcülük eden Argos‘ un yanına gelir doğal olarak İo’nun da yanına gelmiş olur. Burada Hermes Argos’un bir ağacın altında oturmuş İo’ya gözcülük ettiğini fark eder. Hermes bir yandan kaval çalıyor bir yandan da uyku ilacını Argos’a doğru yolluyordu. Argos biranda uykuya daldı bütün gözleri uykuya daldı. İo’yu kurtarmıştır Hermes.

İlginizi Çekebilir:  Athena’nın Bakireliği-Tiresias'ın Kör Oluşu-Athena’nın Heykeli

Ama bu durumdan hiç hoşlanmayan Hera İo’nun peşini bırakmak bilmedi. Hemen İo’nun peşine bela olan bir kocaman bir sığır sineği yolladı genç ve güzel İo’nun yani beyaz ineğin böğründen ısırdı. Canı yanan inek biranda koşmaya başladı öyle bir koşuyordu ki her yeri kat etti. Öncelikle Yunan coğrafyasının batı tarafında bulunan denize koştu. Buraya verilen ad ise İonienne’dir ve bu deniz İo sayesinde aldı. Sonra durmadan koşmaya devam eden İo günümüz İstanbul boğazı olan yerden geçti ve buranın adı da Bosphoros olmuştur. Bu geçidin adı da sığır geçidi manasına gelir.

İlginizi Çekebilir:  Kallisto ve Zeus (Zeus’un Çapkınlığı)

Anadolu yaylasında durmadan koşan İo Fenike’ye vardı lakin yine açısından duramadı ve oradan Mısır’a geçti. Genç sevgilisinin bu açısına dayanamayan Zeus bu sığır sineği için öldürdü ve genç İo’yu eski haline döndürdü. Argus’a gelince de Hera sinirinden ve Argos’a verdiği görevi yerine getiremediğinden dolayı Argos’un 100 gözünü de tavus kuşunun kuyruğunda süs olarak koydu.

subutay

Merhabalar. Mimar Sinan Üniversitesi Klasik Arkeoloji 1. sınıf öğrencisiyim. Marmara Üniversitesi Coğrafya Öğretmenliğini bitirdim. Mitoloji hakkındaki bilgilerim Mimar Sinan'daki kıymetli hocalarım ve kitaplar sayesindedir. Bu bilgilerimi sizler ile paylaşmaktan oldukça mutluluk duyuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara