Minibüsçüler Odası Başkanı Kazım Bilge: Zam Yapılırsa Minibüsçü Terörü Çözülür

Milliyet gazetesinin dolmuşçular ile ilgili haberinde Minibüsçüler Odası Başkanı Kazım Bilge’nin sözleri tepki topladı. Bilge, minibüsçülerin can ve mal güvenliğini tehlikeye atan hareketlerinin ancak zam ile mümkün olabileceğini savundu. 

Minibüsçülerin trafikte birbirleri ile yarış hali, can ve mal güvenliğini tehlikeye atmaları, öğrencileri pasoları olsa dahi almamaları, araçları tıka basa doldurmaları, yolcuları indirmenin yasak olduğu yerde indirmeleri, direksiyon başında sigara içmeleri, sinyalsiz araç kullanmaları ve daha pek çok soruna yer verilen söz konusu haberde Minibüsçüler Odası Başkanı Kazım Bilge’nin görüşlerine de yer verildi. Kâzım Bilge şunları kaydetti: 

İlginizi Çekebilir:  Sevimli Zehirler; Jelibonlar

“Araçlarda öğrencinin kimlik ibraz etmesi için uyarı var. Öğrenci ücreti 1.25 TL. Ama çocuğunun kartıyla araçlarımızı kullanıyorlar. Minibüsçü esnafı ekonomik anlamda zor dönemden geçiyor. Kazandığı para mazotunu bile kurtarmıyor. Belediye zam yapmayarak şoför ile yolcuyu birbirine düşürüyor. 1.25 TL’ye yolcu taşınmaz. Sarıyer’den Beşiktaş’a geliyorlar. Bu arabanın yakıtı zaten 50 TL. 20 yolcu alsa 23 TL kazanacak. Biz ücretler zam yapılmasını istiyoruz. Bu konuda esnaf ile yolcu birbirine öcü gibi bakıyor.

İlginizi Çekebilir:  Fatih Tezcan: “Kafir ve Devlet Düşmanı Olan Biri Neden Camilerde Anılsın?”

Biz şoförlerimizi denetliyoruz. Ama şu an esnafın üzerine gidemiyorsun. İnsanlar barut fıçısına dönmüş. Zam yapılırsa daha disiplinli olunur, daha caydırıcı cezalar kesilebilir. Araçlarda büyükşehir belediyesi tarafından izlenen kameralar var. İstanbul genelinde 6 bin 700 minibüs var, hepsi izleniyor. Esnaf ile vatandaşın daha iyi geçinmesi için zam yapılmalı. Büyükşehire zam talebimizi ilettiğimizde, seçim bitmeden herhangi bir zammın yapılmasının mümkün olmadığı söylendi”

İlginizi Çekebilir:  Numan Kurtulmuş'un IŞİD'in Yayınladığı Video Hakkındaki Konuşmasına İthafen

İstanbul’da ulaşımın olmazsa olmazlarından biri de dolmuşlar. Şehirde 6 bin 700 minibüs var ve her gün 2 milyondan fazla yolcu taşıyor ancak minibüs şoförlerinden hem yolcular hem de trafikteki diğer sürücüler şikayetçi.

Kaynak: NTV

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara