Futbolda Avantaj Kuralı Nedir? Avantaja Oynatmak Ne Demek?

Futbolda orta hakemin iki elini de ileri doğru açarak “devam et” şeklindeki hareketi, terminolojik olarak “avantaj” kararıdır. Hakemin bu hareketi, oyunu yapılan bir faulle durdurmayıp devam ettirmesi anlamına gelir. Maç esnasında çoğu zaman gördüğümüz bu kararın anlamı nedir? Hangi durumlarda avantaj uygulanır? Avantaj kararından sonra ”faul” veya ”kart” verilir mi?

Avantaja Oynatmak Nedir?

Atağa çıkan bir takımın rakip oyuncu tarafından faulle durdurulmak istenmesi fakat topun atak yönüne doğru devam edip atak eden takım oyuncularında kalması sonucunda hakemin oyunu durdurmayıp devam etmesine ”avantaja oynatmak” adı verilir. Burada önemli olan şey, rakip takım oyuncusunun hareketinin faul olması fakat atağın kesilmemesidir.

Avantaja Oynattıktan Sonra Kart ve Faul Verilir mi?

Hakemin avantaja oynatma kararından sonra atak golle sonuçlanırsa, hakem faul kararı çalmaz. Fakat, rakip takım oyuncusunun yaptığı faul kartlık bir hareketse, atak golle sonuçlansın veya sonuçlanmasın sarı veya kırmızı kartla oyuncu cezalandırılır.

Hakemin avantaja oynatma kararında topun ölmemesi, dışarı çıkmaması ve atak yapan takımın kontrolünde olması gerekir. Faulden sonra top, eğer rakip takım oyuncularının ayağında ve kontrolündeyse hakem oyunu durdurur ve faul kararı verir. Faul eğer, kartlık bir hareketse (ki çoğu zaman olgunlaşmaya yönelik atağı engellemeye yönelik olduğundan sarı ve kırmızı kartlık hareketlerdir) hakem uygun kartla oyuncuyu cezalandırır.

Avantaj, futbolu zevkli kılan uygulamalardan biridir. Maç esnasında çoğu zaman teknik direktör ve oyuncuların orta hakeme ”neden avantaja oynatmadığı” yönünde çıkışlarını görürüz. Buradaki çıkışın nedeni, tehlike arz edebilecek bir atağın faul yapılsa da devam etmesidir. Atağın golle sonuçlanma ihtimalinin sona ermesine bir tepkidir.

Yukarıdaki videoda avantaj kuralının ne olduğundan ve kararın ne şekilde verildiğinden bahsedilmiştir. İyi seyirler.

4 thoughts on “Futbolda Avantaj Kuralı Nedir? Avantaja Oynatmak Ne Demek?

 • Nisan 26, 2020 tarihinde, saat 16:47
  Permalink

  kaynak lazım bu yazıyı yazan kişinin adını verebilirmisiniz

  Yanıtla
 • Mart 19, 2021 tarihinde, saat 18:56
  Permalink

  maçta gole giderken rakipin ısrarla ittirmesiyle sebebiyle şutum korner oldu hakem avantaj kayboldu diyip penaltı vermeli miydi yoksa kornerden devam mı etmeliydi lütfen cevaplayınız

  Yanıtla
  • Mart 19, 2021 tarihinde, saat 21:27
   Permalink

   hakem doğru karar vermiş gibi. Teması aldığınızda kendinizi yere bıraksaydınız net penaltı olurdu ancak yere kendinizi atmayıp şutu attığınız için (doğal olarak avantaj oynatılmış oldu) korner kararı doğru görünüyor.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.