Pirinç Suda Çok Beklerse Ne Olur?

Pirinç pilavı yapmak cidden ustalık isteyen bir iş. Pirinç suda çok beklerse bile yapılan pilavın kıvamını tutturmak daha da zorlaşacaktır. Aşçıları işe alırken iyi aşçı olup olmadığını anlamak için pirinç pilavı ve menemen yaptırılırmış. Bunun sebebi iyi bir usta bu yemeğin kıvamını çok iyi tutturmalı ve tane tane bir pilav yapmalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Havuç Bozulur mu?

Pirinç Suda Ne Kadar Bekletilir? Suda Çok Beklerse Ne Olur?

Pilavı yapmadan önce pirinci iyice yıkayıp ıslamak olmazsa olmazdır. Bazıları alışkanlık olarak sudan geçirmeden tencereye pirinci boşaltır. Ancak bu yanlıştır ve pilavın yapılmasını zorlaştırır. Pirinç iyice 5-6 kez sudan geçirilip nişastalarını bırakana kadar yıkandıktan sonra 15 dakika suda bekletilir. Peki pirinç suda çok beklerse? 

İlginizi Çekebilir:  Gloria Jean's Harika Kahve Tavsiyeleri ve Kalorileri

5-10 dakika gibi bir süre fazla beklemesinde hiçbir sakınca yoktur. Ancak 3-4 saat suda kalmış bir pirinç suyu iyice emeceğinden dolayı pilavı yaparken eklenen su miktarı azaltılmalıdır. Eğer sabahtan akşama kadar beklediyse pirinçte bozulma olabilir ve yapılan pilavın tadı bozulur. Böyle bir durumu kasten yapmasanız da sabah pirinç ısladığınızda aniden evden çıkmanız gerekebilirse bu durumla karşılaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Borcamda Krem Karamel Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara