Ekonomi

Pırlantanın Berraklığı Nedir?

Pırlantanın berraklığı değerinin belirlenmesinde en çok etkili olan noktadır. Bilindiği gibi pırlantanın hammaddesi aslında elmastır. Elmasın oluşumu sırasında ise içine çeşitli mineraller karışır. Bunlar doğanın parmak izleridir. Elmasın içine ne kadar az miktarda mineral karışırsa içindeki izler de o kadar az olur. Bu şekilde pırlanta kolye ve diğer takıların berraklığı fazla olur. Koçak berrak ve izleri az olan pırlantalardan takıları üretmektedir.

Pırlantaların rengi beyaz olarak bilinmekle birlikte aslında her rengi bulunur. Pırlantanın renkleri D harfinden başlayarak Z’ye kadar devam eder. H ile D harfleri arasındaki renkler beyaz olarak kabul edilirler. Ülkemizde de en çok tercih edilen renk beyazdır. Özellikle yüzüklerde beyaz renk tercih edilir. Bunun yanında kolye imalatında farklı renkleri de kullanılmaktadır.

Pırlanta Takı Çeşitleri

Tektaş pırlanta yüzük evlilik tekliflerinin simgesi ve vazgeçilmezi olarak bilinmektedir. Bunun yanında göz alıcı ışıltısı ile pırlanta pek çok takının tasarımında kullanılmaktadır. Kolye, yüzük, küpe, bileklik tasarımlarında da pırlanta kullanılıyor. Bu sayede takının güzelliği ve değeri artıyor. Pırlanta değeri hiç düşmeyen bir taş olması ile alındığında önemli bir yatırım aracı olarak da değerlendirilebiliyor.

Pırlantadan tasarlanan takıları tek ya da set şeklinde almak mümkün olmaktadır. Bütçeye uygun fiyatları bulmak isteyen kişiler yapılacak indirimleri takip edebilirler. Bu şekilde bütçeye uygun fiyatlar bulunmakta ve ışıltısı ile takan kişiye yıldız gibi hissettirecek takılar alınabilmektedir. Kesimi mükemmel olan pırlantaların ışıltısı çok daha fazladır.

Pırlanta Takı Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Pırlanta takıların alınması sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bu noktalara dikkat edilerek alınacak olan takıların değeri hiç azalmaz. Pırlanta yüzük ve diğer takıları alırken fiyatının belirlenmesinde etkili olan ağırlığı yani kaç karat olduğudur. Bunun yanında gerçekten eşsiz ve ömürlük pırlanta almak istediğinizde sertifikalı olanları tercih etmelisiniz. Firmanın tüm takıları sertifikalı olarak satışa sunuluyor. Bu sertifikada özellikleri de açık olarak ifade edilmektedir. Siz de aldığınız takının kalitesinden emin olabiliyorsunuz. Pırlantaların değerini belirleyen özellikleri 4C olarak adlandırılır ve şu şekildedirler.

  • Karat yani ağırlığı
  • Berraklığı
  • Rengi
  • Kesimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.