Plevne Nerede? Plevne Savaşı Nerede Oldu?

Plevne, 1877-1878 Osmanlı-Rus Harbi (93 Harbi) sırasında Gazi Osman Paşa’nın bir avuç askeriyle 145 gün boyunca savunduğu kalenin bulunduğu, Osmanlı Devleti’nin kuruluş döneminden beri sahip olup 400 yıldan uzun bir süre hükmettiği yer. Plevne nerede? Hangi ülkeye ait? Plevne Savaşı nerede oldu?

Fotoğrafta da görüldüğü üzere Plevne, Bulgaristan’ın kuzeyinde Romanya sınırında yer alıyor. Başkent Sofya’nın kuzey doğusunda yer alan Plevne, ülkenin 7. kalabalık şehri.

Plevne bugün Bulgaristan sınırları içerisinde yer alıyor. Bulgaristan’ın kuzeyinde bulunan şehir, ülkenin 7. büyük şehir ünvanına da sahip durumda.

İlginizi Çekebilir:  Erzurum Doğal Güzellikleri Turistik Yerler
Fotoğrafta da görüldüğü üzere Plevne’nin 10 ilçesi bulunuyor.

Plevne, Romanya’nın başkenti Bükreş’e de oldukça yakın. İklim olarak karasallığın hakim olduğu şehirde ekonomik faaliyetlerde ticaret daha çok ön plana çıkıyor. Şehirde 93 Harbi’nin izlerini taşıyan onlarca müze ve tarihi eser var. Plevne, tıpkı diğer Balkan şehirleri gibi Osmanlı’nın izlerini bünyesinde taşıyor.

İlginizi Çekebilir:  Mezopotamya Neresi?
Fotoğrafta 3 numara ile gösterilen yer Plevne şehridir.

Plevne, Osmanlı Devleti için önemli şehirlerden biriydi. Nitekim Varna ve diğer Rumeli eyaletleri gibi Plevne de devletin stratejik öneme sahip olan yerlerinden biriydi.

Plevne (Bulgarca: Плевен, trl: Pleven)

Nüfusu

Bugün Plevne’nin nüfusu 100.000’in üzerinde ve Bulgaristan’ın 7. kalabalık şehri. Şehir, hızla büyümeye devam ediyor.

İlginizi Çekebilir:  Rasulayn Nerede? Stratejik Önemi Nedir?

Plevne müdaafası veya Plevne Savaşı, şu an Plevne şehri sınırları içerisinde kalan bölgede Gazi Osman Paşa önderliğinde Ruslara karşı yapılmıştır. Müdaafa toplamda Rusların 4 ayrı hücumundan meydana gelmiş, Gazi Osman Paşa liderliğindeki Osmanlı kuvvetleri bu saldırıların üçünü başarıyla püskürtmeyi başarmışsa da 4. hücumda yenik düşmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara