Zayendeh Ruh Nehri

Asya Kıtasının en önemli nehirleri arasında yer alan Zayendeh Ruh, İran’da bir nehrin ismidir. Bu nehrin isminin anlamı ise “hayat veren nehir” demektir. Aynı zamanda nehire “Büyük Nehir” adını verenler de vardır.

Zayendeh Ruh Nehri, Zağros Dağları’nın iç platoya bakan 4267. metre yüksekliğindeki tepelerden doğar. Doğduğu yerden 320 kilometre doğusunda, tuzlu bir bataklık olan Gavhane Gölü’ne dökülmektedir. Zayendeh Ruh Nehri, bu yüzden kapalı havza bir nehirdir.

İlginizi Çekebilir:  Kapalı Maraş Nerede ve Neden Yasak?

Zayendeh Ruh Nehri’nin doğduğu yerden doğu kısmının ilk 160 kilometresinde taşıdığı su miktarı oldukça fazladır. Fakat 160. kilometreden sonra sızma, buharlaşma ve sulama amaçlı kullanımından dolayı nehrin su seviyesinin bariz bir şekilde azaldığı görülür.

Zayendeh Ruh Nehri, İran’daki İsfahan Ovası’na hayat veren en önemli nehirdir. Nehir ayrıca doğal güzelliği ile İran’ın sembollerinden biridir.

İlginizi Çekebilir:  Mississippi Nehri Nerede? Hangi Ülkede? Özellikleri Nedir?
Zayendeh Ruh Nehri’nin gün batımından sonra çekilmiş bir fotoğrafı

Toplam uzunluğu 400 kilometreyi bulan Zayendeh Ruh Nehri, İsfahan şehrinin güneydoğusundaki Gavhane Gölü’ne dökülür.

Nehir 17. yüzyılda civar köy ve kasabalara içme suyu taşıma smacıyla kullanılmış. Shaik Bahai adındaki bir girişimci tarafından “maadi” adı verilen bir kanal tasarlanmış ve Zayendeh’in suları civar semtlere taşınmıştır.

Nehir, asırlar boyu pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış ve etrafında yerleşen insanları sularıyla beslemiştir.

İlginizi Çekebilir:  Mezopotamya Neresi?

Nehir üzerinde inşa edilen pek çok köprü bulunmakta. Bunlardan en eskisi 5. yüzyılda inşa edilen Şehristan Köprüsüdür. (Shahrestan Bridge)

Nehir, aynı zamanda İran’ın en çok turist çeken yerlerinden biri. Yıl içerisinde İran’a gelen onlarca turiste ev sahipliği yapan Zayendeh Ruh Nehri, tüm yüküyle akmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri - evden eve nakliyat