Posta Koymak Nedir? Ne Demek?

Posta koymak nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Posta koymak ifadesinin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli kelime, deyim, söz öbeği ve tabirden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “posta koymak” ifadesinden söz edeceğiz.

Posta Koymak Nedir?

  • Herhangi bir işin veya işlemin yapılmasına engel olmak, olaya müdahale etmek,
  • Birisine göz dağı vermek, onu korkutarak amacına ulaşmaya çalışmak.
  • Karşısındaki kişiye bazen edep sınırlarını da aşmak suretiyle efelenmek, karşı çıkmak.

Gündelik hayatta en sık kullanılan tabirlerden olan posta koymak deyimi, daha çok, burada sözlük anlamından çıkarak anlatmamız gerekecek, artistlik yapmak, dayılanmak, bir söz veya hareketle şeklini bozmak ve bu hareketlerinden dolayı bir menfaat elde etmiş olmak anlamına gelen argo bir ifadedir.

Aynı zamanda karşısındaki kişiye göz dağı vermek, onu tehdit etmek ve gözünü korkutmak için yapılan söz ve davranışların tümüne de posta koymak denilebilir. Bu nedenden dolayı, anlamın genel çerçevede iki tanımı bulunur.

Posta Koymak Cümle İçi Kullanımı

Posta koymak ifadesinin cümle içi kullanımında bir örnek Oğullar ve Rencide Ruhlar isimli kitabın yazarı Alper Canıgüz’den:

”Şahsiyetin ne kadar güçlü olursa olsun, kendinden bir metre daha uzun birine posta koymak komik kaçıyordu.”

Posta Koymak ile İlgili Aramalar

Google’da posta koymak ne demek ile ilgili arama yapan kullanıcılar aynı zamanda şunları da aradı; posta koymak ile ilgili cümleler posta koymak argo posta koymak tdk sevgiliye posta koymak posta yemek ne demek rüyada birine posta koymak, posta koymak cümle içi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.